pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa
Makaleler

1.28. Şartname ve Standartlarda Kullanılan Kavramlar

e-Posta

1. Anma değerleri: Debi, basma yüksekliği, güç, verim, emmedeki net pozitif yük, emme basıncı, sıcaklık, yoğunluk, viskozite ve hızı içermek üzere belirtilen garanti noktasındaki işletme (çalışma) şartları.

2. İşletme şartları: Basılan sıvı ve kullanım yeri ile belirlenen (sıcaklık ve basınç gibi) tüm işletme parametreleri.

3. İzin verilen çalışma aralığı: Kavitasyon, ısınma, titreşim, gürültü, mil eğimi ve diğer benzeri kriterler ile sınırlı, Yüklenici tarafından tanımlanan, tedarik edilen çark kullanılarak belirlenen işletme şartlarındaki debi aralığı; aralığın en yüksek ve en düşük değerleri sırasıyla maksimum ve minimum (sürekli akış) olarak adlandırılır.

Devamını oku...
 

1.29. Dalgıç Pompalarda Kavitasyon

e-Posta
  1. ENPYM değerinin hesaplanması:

Normalde dalgıç pompalarda kavitasyon riski diğer pompalara göre daha azdır. Ancak pompanın karşısında basınç olmaması halinde oluşacak aşırı debi durumunda emme basıncı çok düştüğünde kavitasyon tehlikesi meydana gelebilir. Ayrıca dalgıç pompalarda kavitasyon meydana gelse bile sadece ilk kademede etkisini gösterir, diğer kademelerde bir etkisi olmaz.

Devamını oku...
 

1.30. Paralel Bağlı Dağıtım Hatları

e-Posta

Şekil 1’de bir paralel dağıtım hattı şematik olarak görülmektedir. A Borusundan gelen akışkan iki parçaya ayrılarak bir kısmı B Borusundan kalan kısmı ise C Borusundan istenen yerlere aktarılırlar. Böylesi bir hatta Q1= Q2+Q3 eşitliği geçerlidir. Ancak Q2 ve Q3 debilerinin miktarı tamamen B ve C Boru hatları ile ilgilidir.

Devamını oku...
 

1.31. Paralel Bağlı Dağıtım Hatları 2

e-Posta

Örnek: Şekil 1’de görülen bir dağıtım hattında B borusundan 20 lt/sn ve C borusundan ise yine 20 lt/sn debide su aktarılmak isteniyor. B borusu Ticari Çelik malzemeden ve 156 m, C borusu ise yine Ticari Çelik malzemeden ve 225 m uzunluğunda olduğuna göre B ve C borularının iç çapları ne olmalıdır. (Yerel kayıpları ihmal ediniz. B ve Cborularının sonlarında kot farkı yoktur.)

Devamını oku...
 

1.32. Paralel Bağlı Hatlar 3- Kot Farkı Olması Durumu

e-Posta


 

Örnek: Şekil 1’de görülen sistemde 1000 m kotunda bulunan A kollektörüne 100 lt/sn debide 20 0C sıcaklığında su gelmektedir. Bu su B ve C boruları aracılığı ile sırası ile 1016 m ve 1010 m kotundaki noktalara aktarılmaktadır. B Borusu Ticari Çelik malzemeden ve 198 mm çapında, C Borusu ise yine Ticari Çelik malzemeden ve 145 mm çapındadır. B ve C borularından geçen su miktarını bulunuz.
Devamını oku...
 

1.33. Borulardaki Basınç Kayıpları Nelere Bağlıdır ve Nasıl Azaltılabilir?

e-Posta

Boru Kayıplarını Hesaplama Aracı ile Kolaylıkla Hesaplayabilirsiniz.

 

 

Borulardaki basınç kayıplarının sebeplerini anlamak için ilk önce basınç kaybı bağıntısını yazalım:

Devamını oku...
 

1.35. Özgül Hız

e-Posta
  1. Tanım

Özgül Hız benzerlik yasalarından çıkar ve bir pompanın basma yüksekliği, debi ve devir sayısı ile pompa çarkının tipi ile pompa eğrilerini tahmin etmemize yarar.

Devamını oku...
 


Sayfa 7 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.