pompaakademisi

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa
Makaleler

3.11. Elektrik Motorları İçin Yeni Verimlilik Sınıflandırmaları - 3

e-Posta

8. Avrupa ve Diğer Ülkeler

IEC 60034-30 verimlilik sınıflandırma standardının kabulü dünya ölçeğinde verimlilik sınıflandırmalarının uyumunu sağlayacaktır. Bu sayede kullanıcılar daha şeffaf ve anlaşılması kolay bilgiye ulaşma şansı elde edecektir. CEMEP/EU anlaşması düşük verimli motorların satışının azaltılması yönünde önemli bir ilk adım olsa da diğer ülkeler zorunlu anlaşmaların uygulanması ile daha iyi sonuçlar elde etmiştir. Örneğin EPAct motorlar (Avrupa’daki EFF1’in muadili) Amerika motor pazarında %70 gibi bir yaygınlık oranına sahipken Avrupa’da EFF1 motorların yaygınlık oranı %12’dir.

 

Devamını oku...
 

2.3. Değişken Hızlı Sürücüler İle Hız Kontrolünün Pompa Performansı Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi

e-Posta

Değişken hızlı sürücüler enerji tasarrufu sağlarlar, fakat ne kadar. Bu tamamı ile pompanın çalıştığı sisteme bağlıdır. Hidrolik olarak açıklarsak değişken frekans (hız) ile çıkış vanasının kısılması arasındaki ana fark, değişken hız ile kontrol sadece pompa eğrisini değiştirirken çıkış vanası ile kontrolün sistem eğrisini değiştirmesidir. Bir pompa Hm-Q eğrisi ile sistem eğrisinin kesiştiği noktada çalışır ve her iki eğride meydana gelen değişiklikler bu kesişim noktasını değiştirir.

Devamını oku...
 

1.44. Pompaların Yol Alma Momenti Karakteristikleri

e-Posta

Bir pompanın sıfır hızdan (n=0) nominal hıza (n=nN) kadar hızlandırılması olayı “yol alma” olarak tanımlanır. Yol alma sırasında tahrik motorunun (döndüren makine) momentinin pompa (döndürülen makine) momentinden büyük olması gerekir. Pompa momenti (MP) ile motor momenti (MM) eşitlendiğinde (C Noktası) pompa nominal hıza ulaşmıştır (Şekil 1). Bu noktadan itibaren debi değiştirilmedikçe pompa sabit hızda çalışacaktır.

 

 

 

Devamını oku...
 

4.13.Kavitasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

e-Posta

 

Pompa uygulamalarında kavitasyon kaçınılmaz olduğundan, NPSH hesapları ile kavitasyonu nasıl azaltacağımızı bilmek pompa işlevselliği ve sağlığı için gereklidir.

Net Pozitif Emme Yükü* (NPSH-ENPY)’ nün ne olduğunun anlaşılması işletme müdürleri, pompa üreticileri ve işletmecileri için çok gereklidir. Uygun NPSH hesapları kavitasyondan kaçınmak ve uygun pompa işlevselliği sağlamak açısından çok önemlidir. NPSH hakkında aşağıda açıklanan 10 faktör son kullanıcılara sistemin verimliliğinin ve uygun biçimde çalışmasının geliştirilmesinde yardım edebilir.

 

Devamını oku...
 

6.4. Sızdırmazlık ve Salmastralar

e-Posta

Pompa tarafından basılan sıvının sabit pompa gövdesi ile dönen mil arasındaki aralıktan dışarıya sızmasını önlemek veya kontrol etmek, dışarıdan hava emilmesini engellemek için salmastra kullanılır. Yumuşak salmastra uygulamasında mil ile salmastranın sürtünmesiyle ısınan mili ve salmastrayı soğutmak, mil ile salmastra halkaları arasında yağlayıcı görev yaparak sürtünmeyi azaltmak için salmastra sıvısı kullanılır. Salmastranın soğutulma ve yağlanmasının pompanın bastığı sıvı ile yapılması genel bir uygulamadır. Bunun için pompa çıkışı ile salmastra kutusu arasında pompa gövdesi dışından ince bir boru ile bağlantı yapıldığı gibi pompa gövdesi içinden bir kanal ile de sızdırmazlık sıvısının salmastraya sevki sağlanır.

Devamını oku...
 

4.12. Su Darbesi

e-Posta

1. Genel

Sıvı ileten boru hatlarında akış hızındaki ani değişiklikler, boru içinde akan sıvı kütlesinin momentumunun değişmesine ve bunun sonucu olarak boru hattında basınç çalkantılarına sebep olur. “Su darbesi” olarak tanımlanan bu olay, boru hatlarında patlamaya veya çökmeye neden olabilmektedir. Su darbesi; içme suyu şebekeleri, endüstriyel su hatları, petrol-boru hatları, rafineri, petro-kimya tesisleri gibi uzun boru hatlarına sahip tesislerde önemli bir işletme problemidir.

 

Devamını oku...
 

2.1. Değişik Pompalama Koşullarına Uyum Sağlamak 1- Değişken Debi

e-Posta

 

Santrifüj pompalar bir debi ve o debiye karşılık gelen basma yüksekliğine göre üretilirler ve o noktada optimum olarak çalışırlar. O noktada pompa maksimum pompa verimine ulaşır, yükler olabilecek en iyi şekilde dengededir. Bu noktadan uzaklaştıkça pompa verimi düşer, titreşimler ve pompanın arıza yapma ihtimali artar. Pompaların çalışma noktasından uzakta çalışmasının değişik sebepleri olabilir. Bunlardan en başta geleni yanlış pompa seçimidir. İkinci sebep her istenen debi-basma yüksekliği ikilisi için, bu istekleri yerine getirecek pompa bulunmayışıdır. Bu sebeple en optimum nokta yerine bu noktanın civarında çalışan pompalar seçilmek zorunda kalınabilir. Diğer bir sebep ise değişken pompaj koşullarının olması sebebiyle (değişken basınç ve debi ihtiyacı) pompaların bu değişkenliklere ihtiyaç verecek şekilde çeşitli kontrol yöntemleriyle kontrol edilmesidir.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.