pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 5. Pompa Çeşitleri ve Konstrüksiyon
Makaleler

5.1. Pompa Çeşitleri

e-Posta

Aslında pompalar çok çeşitli olup, birçok karakteristik özelliklerine göre sınıflandırmak mümkündür. Bu sınıflandırmayı değişik şekillerde yapmak ta mümkündür. Biz de burada pompayı değişik özelliklerine göre sınıflandıracağız ancak bu sınıflandırma bütün pompa çeşitlerini veya bütün sınıfları kapsamayabilir ve okuyucu da kendi tecrübeleri ışığında başka isimler altında başka türlü sınıflandırmalar yapabilir.

Devamını oku...
 

5.4. Dalgıç Pompalar

e-Posta

 

Aslında dalgıç pompa adlandırılması altında çok çeşitli pompa olmasına rağmen biz burada içme ve sulama suyu temininde kullanılan dalgıç pompaları tanıtmaya çalışacağız. Dalgıç pompalar depo, tank vb. yerlerden akışkan çıkartmak için de kullanılabildiği gibi genel olarak derin kuyulardan su çıkartılmakta kullanılır. Dalgıç pompa isimlendirilmesindeki dalgıç (submersible – su altında kalabilen) nitelendirmesi pompadan ziyade elektrik motoru ile ilgili bir niteliktir. Aslında dalgıç pompanın yapı ve kullanılan elemanlar itibari ile dik milli tabir edilen ve yine içme ve sulama suyu temininde kullanılan pompalardan temelde farkı tahrik motorunun dışarıda yukarıda değil, pompanın altında ve suyun içerisinde olmasıdır. Dik milli pompalarda milin yukarıdan aşağıya kuyuya kadar uzanan bir mili olduğundan ve bu mil belirli aralıklarla yataklandığından mekanik kayıplar ön planda iken, dalgıç pompalarda en altta bulunan motora kadar uzanan bir kablo olduğundan gerilim düşümü ve kabloda oluşan elektriksel kayıplar önemlidir. Dalgıç pompalar özellikle son zamanlarda çok fazla yaygınlaşmıştır. Ancak her şekilde elektrik enerjisine ihtiyaç duyması (dik milli pompalar benzin, dizel motorlarla veya traktörlerle tahrik edilebilirler) özellikle arazi uygulamalarında dezavantajları arasındadır. Bir de motor pompalanan akışkan içerisinde çalıştığından ve akışkan tarafından soğutulduğundan jeotermal uygulamalarda kullanımı kısıtlanabilmektedir.

 

Devamını oku...
 

5.2.Uçtan Emişli Pompalar

e-Posta

1. Uçtan Emişli Pompa Parçaları

Şekil 1

Şekil 1’de uçtan emişli bir pompanın kesit resmi ve bu resimde de önemli bazı parçalar gösterilmiştir. Uçtan emişli pompalarda emme flanşı ile basma flanşı birbirine diktir. Tesisatın durumuna göre emme ve basma hatları değişik şekillerde düzenlenebilir. Tek kademeli veya çok kademeli, kaplinli veya monoblok tipte olabilirler. Şekil 1’de gösterilen tek kademeli ve kaplinli uçtan emişli pompanın parçaları ve işlevleri şu şekildedir:

Devamını oku...
 

5.3. Çift Emişli Pompa

e-Posta

Adını çift taraftan emiş yapan çarkından alır. Diğer bir özelliği ise ayrılabilir gövdeli olmasıdır. Gövde alt ve üst gövdelerin birleşiminden oluşur. Üst gövde ayrılarak alt gövde boru hattından sökülmeden döner elemanlara müdahale edilebilir. Ancak her ayrılabilir gövdeli (split case) pompa çift emişli değildir.

Devamını oku...
 

5.5. L3D4 Nedir ve Küçük Olduğunda Neden İyidir?

e-Posta

pompa rotorunun rijitliğinin bir ölçüsüdür, başka şekilde ifade edilirse radyal yüklere direnme ve eğilmeleri en aza indirme yeteneğidir.

 

Formül, herhangi bir mukavemet kitabında bulunabilecek temel mesnetlenmiş kiriş eğilme bağıntısından gelir:

F: Radyal Yük

L: Mesnetlenmiş Uzunluk

E: Elastikiyet Modülü

I: Atalet Momenti

Devamını oku...
 


 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.