pompaakademisi

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 4. Uygulamalar
Makaleler

4.12. Su Darbesi

e-Posta

1. Genel

Sıvı ileten boru hatlarında akış hızındaki ani değişiklikler, boru içinde akan sıvı kütlesinin momentumunun değişmesine ve bunun sonucu olarak boru hattında basınç çalkantılarına sebep olur. “Su darbesi” olarak tanımlanan bu olay, boru hatlarında patlamaya veya çökmeye neden olabilmektedir. Su darbesi; içme suyu şebekeleri, endüstriyel su hatları, petrol-boru hatları, rafineri, petro-kimya tesisleri gibi uzun boru hatlarına sahip tesislerde önemli bir işletme problemidir.

 

Devamını oku...
 

4.3. Dalgıç Pompa Testlerinde Kullanılan Yeni Teknolojiler

e-Posta

Ergün KORKMAZa1*,Mustafa GÖLCÜb, Cahit KURBANOGLUc

a1* Süleyman Demirel Üni. Teknik Eğitim Fak., Isparta, Türkiye, E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

b Pamukkale Üni. Teknik Egitim Fak., Denizli, Türkiye, E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

c Süleyman Demirel Üni. Müh. Mim. Fak., Isparta, Türkiye, E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Özet

Pompa performans testleri, tasarımı gerçekleştirilen pompaların performanslarının tespiti veya pompa performansı üzerinde etkili olduğu düşünülen parametrelerin pompa karakteristiklerine etkilerinin incelenmesinde oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle testlerde kullanılacak ölçüm yöntemleri ve ölçme cihazlarının belirlenmesinde gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Bu çalışmada; dalgıç pompa karakteristiklerinin belirlenmesi için basma yüksekliği, debi, efektif güç ve motor dönme hızı ölçüm ve kontrolünde kullanılan yeni teknolojiler incelenmiştir. Bu amaçla yüksek hassasiyetli ölçme ve kontrol cihazlarının kullanıldığı dalgıç pompa test ünitesi kurulmuştur. Kullanılan bir program sayesinde pompa karakteristikleri bilgisayar destekli olarak elde edilmiştir. Ayrıca, şebeke gerilimi ve motor devrindeki değişimlerin pompa karakteristikleri üzerindeki olumsuz etkilerinin nasıl giderilebileceği de ortaya konulmuştur.

Anahtar kelimeler: Dalgıç pompa, Pompa performansı, Pompa karakteristikleri.

Devamını oku...
 

4.8. Santrifüj Pompanın Emme Tesisatı Nasıl Olmalı?

e-Posta


Santrifüj pompaların ömrünün uzun veya kısa olmasında,pompanın performansının yüksek veya düşük olmasında, pompa emme yapısının tasarımı, emme borusunun boyutlandırılması, doğru ekipmanların seçimi ve doğru montajı oldukça önemlidir.


Pompanın emme tarafındaki borulama belirli kurallar çerçevesinde düzgün olarak yapılmazsa pompamızın ideal çalışma ömrünün az veya çok kısalabileceğini ve pompanın hidrolik veriminde düşüşler yaşayabileceğini söyleyebiliriz.

 

Emme hattı mümkün olduğu kadar kısa olmalı ve dirsek sayısı minimumda tutulmalıdır. Emme tarafındaki sürtünme kayıp miktarını ne kadar az tutarsak, pompa emişinde olabilecek problem ihtimalini o kadar azaltmış oluruz. Hem de NPSHm>NPSHi şartını sağlamakta zorluk çekmez ve pompamızda kavitasyon olasılığını ortadan kaldırabiliriz.

 

Devamını oku...
 

4.11. Pompalara Yol Verme ve Çalıştırma

e-Posta

1. Yol verme öncesi işlemler (İşlem sırasına göre)

 

- Pompa şasi bağlantıları kontrol edilmelidir.

 

- Motorun elektrik bağlantısı yapıldıktan sonra, kaplin cıvataları gevşetilip motor pompadan ayrılarak motorun dönüş yönü kontrol edilmelidir. Motor dönüş yönü pompa gövdesi üzerinde işaretli pompa dönüş yönü ile aynı olmalıdır. Trifaze motorlarda dönüş yönü ters ise, üç faz (güç) kablosundan herhangi iki tanesinin motor bağlantı uçlarını aralarında yer değiştirmek gerekir. Monofaze motorlarda dönüş yönü sabittir.

 

Devamını oku...
 

4.5. Yüksek Güvenirlikli ve Hassasiyetli Bir Santrifüj Pompa Deney Standının Bilgisayar Kontrollü Olarak Geliştirilmesi

e-Posta

*Cemil SUNGUR ,**Güngör BAL

*Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü, Konya

**Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Eğitimi Bölümü, Ankara

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir , Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Özet

Geleneksel pompa test deneylerinde var olan ölçme ve sistematik hatalar, sonuçlar üzerinde önemli sapmalara neden olmakta, dolayısıyla üretim ve kullanım aşamasında kayıplara, üretici ve kullanıcı arasında problemlere yol açmaktadır. Bu tür problemlerin önüne geçmek için bilgisayar destekli bir pompa test deney ünitesi geliştirilmiştir.

Geliştirilen bu bilgisayar destekli pompa deney test ünitesinde büyüklükler, sensörler aracılığı ile alınmakta, ölçüm değerleri bilgisayara doğrudan aktarılmakta ve ünitenin kontrolü bilgisayar aracılığı ile yapılmaktadır. Bilgisayar ortamına alınan değerlerden gerekli hesaplamalar yapılmakta ve pompa performans eğrileri otomatik olarak çizdirilmektedir.

Devamını oku...
 

4.9. Büyük Seçilmiş Pompalar: Problemler, Çözümler

e-Posta

A. Büyük Seçilmiş Pompa Ne Demektir?


 

Devamını oku...
 

4.4. Santrifüj Pompanın Çalışma Noktasının Bakım Maliyetine Etkisi

e-Posta

Performans Eğrisinin Şeklinin Pompa Seçimine Etkisi

Eğer siz de bu satırların yazarı gibi uzun süredir tesisat sektöründe çalışıyor iseniz, yeni satın aldığınız bir santrifüj pompayı tesisatınıza bağlayıp devreye aldığınızda fazla akım çektiğini ve bir teknisyenin gelerek pompa çıkışındaki vanayı kıstığını ve pompa motorunun çektiği akımın (çektiği gücün) düştüğünü çoğu kez görmüşsünüzdür.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 2

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.