pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 4. Uygulamalar
Makaleler

4.2. Dalgıç Pompalarda Soğutma Ceketi Uygulaması

e-Posta

Dalgıç pompalar, kullanım ortamları nedeniyle kuru tip motorlara göre farklılık gösterir. Kuru tip motorlu santrifüj pompalarda herhangi bir arıza durumunda pompa ya da motora müdahale kolay ve daha ekonomiktir. Dalgıç pompalar sondaj kuyuları, depo içleri gibi yerlerde çalıştığından, kuru tip motorlu diğer pompalara göre ulaşımı çok daha zor, zaman alıcı ve masraflıdır. Bu nedenle dalgıç pompaların seçiminde pompanın çalışacağı ortam koşullarının her açıdan çok iyi irdelenmesi ve arıza riskinin minimize edilmesi diğer kuru tip motorlu pompalara göre çok daha önemlidir.

Devamını oku...
 

4.7. Emme Koşulları Debiyi Nasıl Kısıtlar

e-Posta

Santrifüj pompaların pozitif deplasmanlı pompalara göre iddia edilen avantajlarından birisi geniş bir debi aralığında çalışabilmeleridir. Santrifüj pompalar pompa eğrisi ile sistem eğrisinin kesiştiği noktada çalıştığından sistem eğrisi değiştirilerek pompanın çalışma noktası kolayca değiştirilebilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 1.1. Çıkış vanasının kısılması ile debi kontrolü

Devamını oku...
 

4.10. Basılan Sıvı Özelliğine Göre Pompalarda Malzeme Seçimi

e-Posta

1. pH Değeri

Sulu çözeltiler “iyon” olarak adlandırılan elektrik yüklü partiküller ihtiva ederler. Pozitif yüklü iyonlar “katyon”, negatif yüklü iyonlar “anyon” olarak tanımlanır. pH değeri, sulu çözeltilerdeki hidrojen iyonları konsantrasyonunun bir göstergesi olup aşağıda tanımlanmıştır.

 

 

Devamını oku...
 

4.1. Sulama Yöntemleri

e-Posta

Tarım için kullanılacak olan bir arazinin sulanmasıyla ilgili karar verilirken gözönünde bulundurulması gereken birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

 

Devamını oku...
 

4.6. Kararsız Eğrili Pompalar ve Paralel Çalıştırılmaları

e-Posta

Pompa işletmeleri için kararlı eğrilere sahip pompalar çok önemlidir –özellikle paralel çalışan pompalar için-. API 610 bu konuda şu şartı koymuştur: “Kararlı eğrilere sahip pompalar (kapalı vana noktasına kadar sürekli yükselen) tüm uygulamalar için tavsiye edilir ve paralel işletileceklerse gereklidir. Paralel çalışma isteniyorsa basma yüksekliği artışı istenen çalışma noktasında basma yüksekliğinin en az %10 fazlası olmalıdır.”

Devamını oku...
 

4.13.Kavitasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

e-Posta

 

Pompa uygulamalarında kavitasyon kaçınılmaz olduğundan, NPSH hesapları ile kavitasyonu nasıl azaltacağımızı bilmek pompa işlevselliği ve sağlığı için gereklidir.

Net Pozitif Emme Yükü* (NPSH-ENPY)’ nün ne olduğunun anlaşılması işletme müdürleri, pompa üreticileri ve işletmecileri için çok gereklidir. Uygun NPSH hesapları kavitasyondan kaçınmak ve uygun pompa işlevselliği sağlamak açısından çok önemlidir. NPSH hakkında aşağıda açıklanan 10 faktör son kullanıcılara sistemin verimliliğinin ve uygun biçimde çalışmasının geliştirilmesinde yardım edebilir.

 

Devamını oku...
 


Sayfa 2 / 2

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.