pompaakademisi

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 3. Verimlilik
Makaleler

3.11. Elektrik Motorları İçin Yeni Verimlilik Sınıflandırmaları - 3

e-Posta

8. Avrupa ve Diğer Ülkeler

IEC 60034-30 verimlilik sınıflandırma standardının kabulü dünya ölçeğinde verimlilik sınıflandırmalarının uyumunu sağlayacaktır. Bu sayede kullanıcılar daha şeffaf ve anlaşılması kolay bilgiye ulaşma şansı elde edecektir. CEMEP/EU anlaşması düşük verimli motorların satışının azaltılması yönünde önemli bir ilk adım olsa da diğer ülkeler zorunlu anlaşmaların uygulanması ile daha iyi sonuçlar elde etmiştir. Örneğin EPAct motorlar (Avrupa’daki EFF1’in muadili) Amerika motor pazarında %70 gibi bir yaygınlık oranına sahipken Avrupa’da EFF1 motorların yaygınlık oranı %12’dir.

 

Devamını oku...
 

3.3 Dalgıç Pompaların Seçiminde İleriyi Düşünmek

e-Posta

Dalgıç pompalar bir kuyu içerisinde çalışırlar ve sistemin basma yüksekliği ile kuyudan aktarılabilecek su miktarı kuyunu özellikleri ile yakından ilgilidir. Dalgıç pompa seçiminde dinamik seviye kavramı çok önemlidir. Dinamik seviye pompa su aktarırken kuyudaki su seviyesinin düştüğü mesafedir. Kuyudan çekilen her debi için ayrı bir dinamik seviye vardır ve sabit değildir. Mesela aynı kuyudan 3 lt/sn su çekilirken oluşan dinamik seviye ile 5 lt/sn su çekilirken oluşan dinamik seviye aynı değildir. Kuyuların dinamik seviyesi kuyu testleri ile belirlenir.

 

Devamını oku...
 

3.1. Verimlilik ve Doğru Pompa Seçimi

e-Posta

Tablo 1’de görülen değerlere sahip bir sisteme 190 m3/h debide akışkan aktarmak isteyelim ve bunun için bir pompa seçelim. Pompa seçiminde genelde yapılan hata basma yüksekliği ihtiyaçtan daha fazla pompa seçmektir. Ya yapılan hesaplara güvenilmez ya da ilerde prosesin değişeceği ve daha fazla basma yüksekliğine veya debiye ihtiyaç olacağı düşünülerek genelde daha fazla basma yüksekliğine sahip pompalar seçilir.

Devamını oku...
 

3.9. Elektrik Motorları İçin Yeni Verimlilik Sınıflandırmaları - 1

e-Posta

1. Elektrik Motor Veriminin Pompa Sistem Verimi İçerisindeki Yeri

Pek çok pompa elektrik motoru ile sürülür. Bu şekilde işletilen bir pompaj sisteminde ise elektrik motorunun verimi, pompa ve elektrik motorundan oluşan bir sistemin verimliliğine doğrudan etki eder. Böylesi bir sistemin elektrik şebekesinden çektiği güç şu şekilde ifade edilir:

 

 

Devamını oku...
 

3.7. Pompa Tesisatlarında Enerji Verimliliği ve Sistem Seçimi; Pompa, Boru ve Tesisat Yaklaşımı

e-Posta
ÖZET

Santrifüj pompalar kullanımları tüm pompa tipleri kullanımı içinde % 80 gibi bir orana sahiptirler. Yapılan araştırmalara göre dünya enerji tüketiminin % 20’ si pompa ve fan gibi dönen ekipmanları tahrik eden motorlarda tüketilmektedir.(1) Pompa sistemlerinde kaybolan enerjiyi kazanmanın yolu doğru sistem dizaynları ile mümkündür. Yapılan birçok çalışmada salt pompa seçimine dayanarak tasarruf imkânları üzerinde durulmuştur. Bu doğru bir yaklaşım olmak ile birlikte, tek başına yeterli değildir. Pompayı o noktada çalıştırmak için sistem projelendirilirken hesapların doğru yapılması ve emniyet marjlarının konmaması veya çok düşük tutulması gerekmektedir. Pratikte seçilmiş olan pompaların sadece % 30’ u seçildiği noktada ve seçildiği verimlerde çalıştırılabilmektedir.(2) Bunun yanında dinamik kayıpların göreceli olarak büyük olduğu sistemlerde tesisat üzerinde kullanılan vana, pislik tutucu, dirsek, fittings vs. elemanlar kayıpları hızın karesi oranında kayıpları artırdığı için projelendirilirken sistem doğru tasarlanmalı ve uygulamada tasarlandığı gibi yapılmalıdır.

Devamını oku...
 

3.10. Elektrik Motorları İçin Yeni Verimlilik Sınıflandırmaları -2

e-Posta

5. Verimli Motorların Satışını Artırmak Adına Avrupa Birliği’nde Anlaşmalar

5.1. Gönüllü Anlaşmalar CEMEP/EU

1998 yılında Avrupa Güç Elektroniği ve Elektrik Makinaları Üreticileri Komisyonu (European Committee of Manufacturers of Electrical Machines and Power Electronics (CEMEP)) ve Avrupa Komisyonu Avrupalı Üreticlerin %80’ini temsil eden 36 motor üreticisi tarafından imzalanan bir gönüllü anlaşma hazırladı. Bu anlaşma daha verimli 3-Fazlı Alternatif Akım Asenkron Motor üretilmesini amaçlıyordu. Bu anlaşmada motorlar verimliliklerine göre aşağıda belirtilen 3 şekilde sınıflandırıldı:

 

Devamını oku...
 

3.5. Pompa Verimliliğinin Getirileri Konusunda Örnek Çalışma

e-Posta

Verimlilik son yılların anahtar kavramlarından birisi haline gelmiştir. Artık üretmek yeterli gelmemekte, ne kadar ürünü ne kadar enerji harcayarak ürettiğiniz de önemli hale gelmektedir. Makine bazında düşünüldüğünde verim, birçok makine için ölçülmesi zor bir değer iken pompa-elektrik motoru sistemlerinde 3 temel değer (debi, basma yüksekliği ve elektriksel güç) ölçülerek kolayca hesaplanabilen bir değerdir. Bu sebeple de pompa seçiminde objektif bir kriter oluşturabilir.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 2

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.