pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 3. Verimlilik
Makaleler

3.8. Pompa Optimum Çalışma Koşullarında Çalışmadığında Ne Olur?

e-Posta

Bu yazıda optimum koşullarda çalışmayan bir pompanın verimlilik açısından durumunu inceleyeceğiz. Pompa optimum koşulların uzağında çalıştığında pompa büyüdükçe daha fazla enerji boşa harcanır. Bir pompa serisinde üretici, çok geniş bir debi aralığında pompa sunar. Büyük tipler 4000 GPM debiye kadar çıkar.

 

Devamını oku...
 

3.2. Paralel Çalışan Pompaların Seçimi İçin Bir Yöntem

e-Posta

Paralel pompalar sistemde debi ihtiyacı değişik olduğu zamanlarda kullanılır ve debi ihtiyacına göre pompalardan biri veya birkaçı devreye alınır. Çalışan pompa sayısına göre sistem eğrisi ile pompa eğrilerinin kesişme noktaları değişir. Bu da bu sistemler için pompa seçimini bir problem haline getirir.

 

Devamını oku...
 

3.4. Toleranslar Uygulamada Ne Anlama Gelir?

e-Posta

Makale 1.19’da toleransların ne olduğuna baktık. Bu yazıda ise toleransların uygulamada sistemi nasıl etkileyeceğine bakacağız. Şekil 1’de bir Hm-Q eğrisi ve ISO 9906 Ek A tolerans sınıfına göre Hm-Q eğrisinin kayabileceği 2 eğri ile sistem eğrisi gösterilmiştir. Buna göre aldığınız pompanın yaklaşık 201 m3/h debi vermesi beklenirken toleranslar dahilinde elinize geçen pompa 182 m3/h veya 215 m3/h debi verebilir. 182 m3/h debi istediğinizden az olabilir, 215 m3/h debi ise sistem kayıplarını artırarak enerji maliyetinin artmasına sebep olur.

Devamını oku...
 


Sayfa 2 / 2

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenel Akışlı Pompa

Pompa içerisindeki akışın tamamen eksenel olduğu, hızın radyal bileşeninin olmadığı pompalar. Akışkan mil eksenine paralel doğrultularda hareket eder. İngilizce kaynaklarda “propeller pump” olarak ta adlandırılır. Çünkü içerisinde çarktan ziyade bir fan vardır. Göreceli olarak yüksek debiler ve düşük basma yükseklikleri için kullanılır. Genellikle bir boru içerisindeki eksenel akışlı bir fandan meydana gelmiştir. Bazı türlerde çark üzerindeki kanat açıları değiştirilerek basınç/debi dengesi değiştirilebilir. Boyut olarak diğer pompalara göre çok küçüktürler. Kimya endüstrisinde büyük debilerde akışkanları hareketlendirmek için kullanılırlar. Genelde düşük basma yüksekliği olan ısıtma sistemi, nükleer tesislerde soğutma suyu sirkülasyonu gibi sirkülasyon uygulamalarında kullanılırlar.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.