pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 2. Pompa Kontrol Uygulamaları
Makaleler

2.3. Değişken Hızlı Sürücüler İle Hız Kontrolünün Pompa Performansı Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi

e-Posta

Değişken hızlı sürücüler enerji tasarrufu sağlarlar, fakat ne kadar. Bu tamamı ile pompanın çalıştığı sisteme bağlıdır. Hidrolik olarak açıklarsak değişken frekans (hız) ile çıkış vanasının kısılması arasındaki ana fark, değişken hız ile kontrol sadece pompa eğrisini değiştirirken çıkış vanası ile kontrolün sistem eğrisini değiştirmesidir. Bir pompa Hm-Q eğrisi ile sistem eğrisinin kesiştiği noktada çalışır ve her iki eğride meydana gelen değişiklikler bu kesişim noktasını değiştirir.

Devamını oku...
 

2.1. Değişik Pompalama Koşullarına Uyum Sağlamak 1- Değişken Debi

e-Posta

 

Santrifüj pompalar bir debi ve o debiye karşılık gelen basma yüksekliğine göre üretilirler ve o noktada optimum olarak çalışırlar. O noktada pompa maksimum pompa verimine ulaşır, yükler olabilecek en iyi şekilde dengededir. Bu noktadan uzaklaştıkça pompa verimi düşer, titreşimler ve pompanın arıza yapma ihtimali artar. Pompaların çalışma noktasından uzakta çalışmasının değişik sebepleri olabilir. Bunlardan en başta geleni yanlış pompa seçimidir. İkinci sebep her istenen debi-basma yüksekliği ikilisi için, bu istekleri yerine getirecek pompa bulunmayışıdır. Bu sebeple en optimum nokta yerine bu noktanın civarında çalışan pompalar seçilmek zorunda kalınabilir. Diğer bir sebep ise değişken pompaj koşullarının olması sebebiyle (değişken basınç ve debi ihtiyacı) pompaların bu değişkenliklere ihtiyaç verecek şekilde çeşitli kontrol yöntemleriyle kontrol edilmesidir.

Devamını oku...
 

2.2. Değişik Pompalama Koşullarına Uyum Sağlamak 2- Değişken Basınç

e-Posta

1. Devir Değişimi ile Kontrol

Bazı sistemlerde pompanın akışkan pompaladığı borunun basıncı sabit değildir veya debiye de bağlı değildir. Mesela şehir şebeke sistemlerinde, şebekenin doğrudan pompalardan beslendiği durumlarda debiye bağlı bir sistem eğrisi oluşturulmaz. Basınç su kullanımına göre değişir ve debi çok az olduğu halde şebeke yeterince besleniyorsa hatta basınç yükselebilir. Aksine pik saatler denilen kullanımın çok olduğu durumlarda debi fazla olmasına rağmen şebeke yeterince beslenemiyorsa hatta basınç düşer. Tabii ki bu sistemlerde de sürtünme kaybının basıncı artırıcı etkisi vardır ancak, kullanım ve buna bağlı olarak basınç değişimi daha fazla önemlidir. Basıncın debiye bağlı olmadığı bir başka durum ise booster pompalarında görülür. Mesela bir su şebekesine giden boruya sıvı klor aktaran bir pompanın çalışma basıncı daima değişkendir.

 

Devamını oku...
 


 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.