pompaakademisi

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar
Makaleler

1.7. Pompa ve Motor Gücü Hesabı

e-Posta

Pompa ve Motor Gücü Hesap Aracı ile Pompa ve Motor Gücünü kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

 

 

Şekil 1’de görülen V hacminde A akışkan parçacığını B borusu içerisinde referans zemininden h kadar yükseğe kaldıralım. Makale 1.1’de gördüğümüz gibi A parçacığının kazandığı potansiyel enerji;

Devamını oku...
 

1.5. Basınç-Hız ve Pompa Basınç İlişkisi

e-Posta

1. Basınç-Hız İlişkisi:

Basınç kavramını Makale 1.1’de anlatmıştık. Bu yazıda basınçla ilgili daha geniş açıklamalara, pompa-basınç ilişkisine ve bazı basınç birimlerinin dönüşümüne göz atacağız. Basınç statik ve dinamik olarak ikiye ayrılır. Bir boru içerisinden akan bir akışkanın borunun her yönüne yaptığı basınç statik basınçtır ve akışkanın hızı arttıkça azalır. Statik basınç yönsüzdür. Dinamik basınç ise akışkanın hareketi yönünde önünde varolan bir engele uyguladığı basınçtır, yönlüdür ve yönü hareketi yönündedir. Akışkanın hızı arttıkça dinamik basınç artar.

 

Devamını oku...
 

1.4. Bernoulli Denklemi Uygulamaları 1

e-Posta

 

Önbilgi: Bu örnekte kullanılacak olan denklemler ve çıkarılışları Makale 1.1’de verilmiştir. Ayrıca denkleme kayıpların eklenmesi Makale 1.2, pompa girişinin eklenmesi ise Makale 1.3’de verilmiştir. Konuyla ilgili bilgi sahibi olmayanların örnekten önce bu makaleleri okumaları tavsiye edilir.

 

1. Bernoulli Denklemi Dönüşümü:

 

Bernoulli denklemleri pompa hesapları için çok kullanışlıdır. Akışkan aktaracağımızı iki durum arasındaki enerji seviyeleri farkını bu denklem sayesinde hesaplayabiliriz. Bernoulli denkleminin kayıplar ve pompa basma yüksekliği katılarak nasıl oluşturulduğunu Makale 1.2 ve Makale 1.3’de görmüştük. Şimdi denklemi son haliyle hatırlamak için tekrar yazalım.

 

(1.1)

Devamını oku...
 

1.14. Kayıplar

e-Posta

Boru Kayıplarını Hesaplama Aracı ile Kolaylıkla Hesaplayabilirsiniz.

. Temel Kavramlar:

Kayıplarla ilgili olarak tam gelişmiş laminer akış haricinde akış problemleri teorik olarak çözülememiştir. Bundan dolayı çoğu akış probleminde deneysel sayılara ve amprik bağıntılara güvenilir. Yine de endüstriyel sistemlerdeki akış problemleri için kullanılacak sistemlerin deneysel sistemlerle aynı olmayacağından kullandığımız deneysel sonuçlarla kendi sistemimizde farklılıklar olacaktır. Hesaplamalar yapılırken bu belirsizlikler de hesaba katılmalıdır.

Devamını oku...
 

1.39. Santrifüj Pompaların Karakteristik Özellikleri

e-Posta

Santrifüj Pompaların Tarihçesi ve Çalışma Prensibi

Portekiz’in San Domingos maden ocaklarında yapılan kazılar sırasında, milattan sonra V. Asıra ait ahşaptan yapılmış santrifüj çarklar bulunmuştur. Teorisi bilinmeyen, bilimsel irdelemesi yapılmamış olan bu çark hayal ürünü özelliğinde bir sanat eseridir.

 

Santrifüj pompa ile ilgili ilk bilimsel yaklaşım İtalya’da Leonardo Da Vinci (1452-1519) tarafından yapılmıştır. Bu maksatla silindirik bir kap içerisinde bulunan bir sıvının, kap ekseni etrafında dönerken, cidarla temas halinde çevreye doğru yükselip taşmasını, yani “cebri-vortex” hareketini esas almıştır.

 

Devamını oku...
 

1.33. Borulardaki Basınç Kayıpları Nelere Bağlıdır ve Nasıl Azaltılabilir?

e-Posta

Boru Kayıplarını Hesaplama Aracı ile Kolaylıkla Hesaplayabilirsiniz.

 

 

Borulardaki basınç kayıplarının sebeplerini anlamak için ilk önce basınç kaybı bağıntısını yazalım:

Devamını oku...
 

1.25. Basınç Kavramına Yakından Bakış

e-Posta

Basınç bir akışkan tarafından birim alana uygulanan kuvvettir. Metrik sistemde birimi Pascal’dır ve bir m2 alana düşen N cinsinden kuvveti ifade eder. Yani:

(1.1)

Ve kısaltarak yazarsak:

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.