pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar
Makaleler

1.20. Kavitasyon

e-Posta

NPSH(A) Hesap Aracı ile Bir Tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

1. Kavitasyon Nedir?

Sıvılar her zaman aynı sıcaklıkta buharlaşmazlar. Mesela suyun kaynama sıcaklığı 100 0C derken yanına bir de deniz seviyesinde ifadesini ekleriz. Bunun sebebi deniz seviyesindeki basınçta (760 mmHg=101,39 kPa) suyun 100 0C sıcaklıkta kaynadığıdır. Basınç yükseldikçe sıvının kaynama sıcaklığı artar, basınç düştükçe düşer. Mesela deniz seviyesinde, yani 101,39 kPa basınçta su 100 0C sıcaklıkta kaynarken 5,94 kPa basınçta 36 0C sıcaklıkta kaynar. Basınç 2,062 kPa olur ise bu sıcaklık daha da düşer ve 18 0C olur.

Devamını oku...
 

1.10. Pompa Hesaplarında Kullanılan Temel Kavramlar 2

e-Posta

1. Güç ve Enerji

Birim zamanda tüketilen veya üretilen enerjiye güç denir.

 

(1.1)

Pompaların tahrikinde kullanılan elektrik motorlarında güç genellikle kW veya nadiren Beygir Gücü (BG) olarak ifade edilir. 1 kW, 1000 W’a eşittir. 1 kW gücünde bir elektrik motoru 1 saatte 1 kWh elektrik enerjisi tüketir.

3 Fazlı Elektrik motorlarında Güç aşağıdaki bağıntı ile bulunur:

Devamını oku...
 

1.1. Pompa Hesaplarında Kullanılan Temel Kavramlar

e-Posta

 

Bu yazıda sıvı akışı ile ilgili temel denklemler ve uygulanması ile ilgili bazı kavramlara yer vereceğiz. Sıvı akışından bahsederken hacimlerle çalışmak yeterlidir çünkü sıvılar basınç altında sıkıştırılamadıklarından sıvı sıcaklığı değişmedikçe yoğunluğu da değişmeyecektir. Bu da hacimsel kütle denklemlerinin sıvı akışlarında yeterli olduğu anlamına gelir. Gazların akışı incelenirken kütleler önemlidir çünkü gazların hacmi basınç ve sıcaklıkla değişir ve hacimler önemsiz hale gelir, bu yüzden akış miktarını tanımlamaktan uzaktırlar. Bu yazıda genel olarak sıvı akışı ile ilgili temel denklemlere yer verilmiştir. Ancak gerek görüldüğü yerlerde gaz akışında da kullanılabilecek denklemler yer almaktadır.

Devamını oku...
 

1.8. Pompa Eğrilerini Tanımak

e-Posta

Şekil 1’de örnek bir pompa eğrisi görülmektedir. Üstteki eğrilerde Basma Yüksekliği (Hm), Pompa Verimi (%) ve Sistem Verimi eğrileri yer almaktadır. Alttaki eğrilerde ise P1 (kW) ve P2 (kW) eğrileri yer almaktadır. Bu eğrilerin her biri debiye göredir. Şimdi bu eğrileri tek tek açıklayalım.

Devamını oku...
 

1.15. Kayıplar 2 - Yerel Kayıplar

e-Posta

Bir pompaj tesisi pompanın dışında borulardan ve tesisat elemanlarından oluşur. Tesisat elemanları akışı bozarak kayıplara sebep olurlar. Makale 1.14’te borularda oluşan kayıpları görmüştük. Bu yazıda da tesisat elemanlarında oluşan yerel kayıplara göz atacağız. Bu şekilde bir pompaj tesisindeki kayıpların tamamını hesaplayıp pompa basma yüksekliğini ve gücünü hesaplayabileceğiz.

Fakat ondan önce laminer ve türbülanslı akım hakkında birkaç detay daha vermek faydalı olacaktır.

Devamını oku...
 

1.40. Akışkanlar Mekaniği Problemleri

e-Posta

Problem 1.

Şekil 1

Yatay düzleme göre farklı seviyelerde bulunan A ve B hazneleri birbirlerine A-C-B boru hattı ile bağlıdır.

koşullarında B haznesine akan suyun debisini hesaplayınız. İki hazne arasındaki akım katsayısı olsaydı debi hangi değerde olurdu?

 

Devamını oku...
 

1.34. Çalışan Sistemler İçin Pompa Seçimi 1 – In-line Pompalar

e-Posta

1. Pompa Basma Yüksekliği Hesabı:

Bazen çalışan sistemler için pompanın yenilenmesine ihtiyaç duyulur. Bu pompanın şartların değişiminden dolayı artık ihtiyaca cevap verememesi, daha verimli pompalara geçiş, yanlış seçilmiş pompaların düzeltilmesi vb. sebeplerle olabilir. Pompanın yenilenmesi durumunda doğru debi ve basınç ölçümleri sayesinde sistemin ihtiyacı tam olarak ölçülebilir ve basınç kaybı hesaplarının doğasında varolan hesap hata paylarından kaçınılabilir. Basınç kaybı hesaplarında yeni borular ve eski borular için ayrı ayrı yüzey pürüzlülüğü katsayıları verilir. Boru yeni değildir ama ne kadar aşındığı da belli değildir. Bu yüzden eski boru tanımı aslında tam olarak bizim borumuzla ilgili bir tarif vermez. Zaten kitaplarda verilen yüzey pürüzlülüğü katsayılarında da belirsizlikler vardır. Bu yüzden iyi yapılmış bir ölçüme dayanan veriler daha sağlıklı bir pompa seçimi yapmamıza olanak verebilir.

Devamını oku...
 


Sayfa 2 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.