pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar
Makaleler

1.42. Akışkanlar Mekaniği Problemleri 3

e-Posta

Problem 1.

mutlak basıncı altında sabit yüksekliğinde içerisinde su bulunan bir hazneye bağlı Şekil 1’de görülen hatlar üzerinde su akımı yapılıyor. Bu hatlardan geçen suyun debisi vanaları yardımıyla gerektiğinde ayarlanıyor. Bir ayar konumunda vanası üzerinden , vanası üzerinden debilerde su aktığı belirleniyor. Akım devresi aynı yatay düzlem üzerinde bulunuyor.

 

 

Devamını oku...
 

1.23. Kurulu Tesisler için ENPYM Ölçümü

e-Posta

NPSH(A) Hesaplama Aracı ile bir tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

 

Kurulu ve çalışan bir tesiste ENPYM hesabı, çalışan pompalarda kavitasyon olup olmadığını anlamak veya yeni bir pompa alınacaksa gerekli olur. Bu ölçüm için doğrudan pompanın emme flanşından basınç ölçümü alarak bu ölçüm yapılabilir. Eğer ölçüm fark basınç manometresi ile yapılıyorsa yapılan ölçüme atmosfer basıncın eklemek gerekir. Mutlak basınç ölçülüyor ise atmosfer basıncı da zaten ölçüldüğünden ayrıca eklemeye gerek yoktur. Ölçüm ve gerekli ise hesap sonucu bulunan emme flanşı mutlak basıcından, akışkanın o sıcaklıktaki buhar basıncı çıkartılarak ENPYM değeri bulunabilir. Bu ölçüm hesap yapmadan direkt olarak ENPYM değerini bulmamızı sağlar.

Devamını oku...
 


Sayfa 7 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.