pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar
Makaleler

1.28. Şartname ve Standartlarda Kullanılan Kavramlar

e-Posta

1. Anma değerleri: Debi, basma yüksekliği, güç, verim, emmedeki net pozitif yük, emme basıncı, sıcaklık, yoğunluk, viskozite ve hızı içermek üzere belirtilen garanti noktasındaki işletme (çalışma) şartları.

2. İşletme şartları: Basılan sıvı ve kullanım yeri ile belirlenen (sıcaklık ve basınç gibi) tüm işletme parametreleri.

3. İzin verilen çalışma aralığı: Kavitasyon, ısınma, titreşim, gürültü, mil eğimi ve diğer benzeri kriterler ile sınırlı, Yüklenici tarafından tanımlanan, tedarik edilen çark kullanılarak belirlenen işletme şartlarındaki debi aralığı; aralığın en yüksek ve en düşük değerleri sırasıyla maksimum ve minimum (sürekli akış) olarak adlandırılır.

Devamını oku...
 

1.29. Dalgıç Pompalarda Kavitasyon

e-Posta
  1. ENPYM değerinin hesaplanması:

Normalde dalgıç pompalarda kavitasyon riski diğer pompalara göre daha azdır. Ancak pompanın karşısında basınç olmaması halinde oluşacak aşırı debi durumunda emme basıncı çok düştüğünde kavitasyon tehlikesi meydana gelebilir. Ayrıca dalgıç pompalarda kavitasyon meydana gelse bile sadece ilk kademede etkisini gösterir, diğer kademelerde bir etkisi olmaz.

Devamını oku...
 

1.3. Bernoulli Denklemine Pompa Eklemek

e-Posta

 

Şekil 1

 

Şekil 3’de görülen A deposundan B deposuna akışkan aktarmak isteyelim. 2 noktasındaki akışkanın enerji seviyesi potansiyel enerjisinin fazlalığından dolayı 1 noktasından daha fazla olduğundan aktarma işlemini yapabilmek yani denklemin eşitliğini sağlayabilmek için sisteme dışarıdan enerji vermemiz gerekecektir. Bu enerjiyi de sisteme pompa sayesinde veririz. Pompa akışkanın enerji seviyesini yükseltirken bir yandan da sistemde oluşan kayıpları giderecektir. Pompa hesaplarımızı yaparken bu iki hususu göz önünde bulundurmamız gerekir. Bernoulli denklemini Makale 1.2’de bıraktığımız son haliyle tekrar yazalım.

Devamını oku...
 

1.19. Toleranslar

e-Posta

1. Giriş

Bütün makinelerin imalatında olduğu gibi pompaların imalatında da toleranslar vardır ve bu da pompa performansını etkiler.

 

Devamını oku...
 

1.32. Paralel Bağlı Hatlar 3- Kot Farkı Olması Durumu

e-Posta


 

Örnek: Şekil 1’de görülen sistemde 1000 m kotunda bulunan A kollektörüne 100 lt/sn debide 20 0C sıcaklığında su gelmektedir. Bu su B ve C boruları aracılığı ile sırası ile 1016 m ve 1010 m kotundaki noktalara aktarılmaktadır. B Borusu Ticari Çelik malzemeden ve 198 mm çapında, C Borusu ise yine Ticari Çelik malzemeden ve 145 mm çapındadır. B ve C borularından geçen su miktarını bulunuz.
Devamını oku...
 

1.18. Viskozitenin Pompa Performansına Etkileri

e-Posta

Pompa ile aktarılan akışkanın viskozitesi yükseldikçe performansı da şu değişikliklere uğrar:

1. Pompa mil gücü artar

2. Pompa basma yüksekliği azalır

3. Pompanın aktardığı debide düşüş meydana gelir

4. Pompa verimi düşer

Devamını oku...
 

1.38. Pompalarda Kullanılan Fizik Büyüklükler

e-Posta

 

 

1. Genel Bilgiler

Sıvı ve gaz halinde bulunan akışkanlara genel olarak “akışkanlar” denir. Sıvı ve gaz molekülleri arası çekim kuvvetleri çok zayıf olduğundan, konuldukları kabın içerisinde kolayca yayılarak onun şeklini alırlar. Böylece akışkanların kendilerine has şekilleri tanımlanamaz. Sıvılar yerçekimi kuvvetinin etkisi altında bulundukları kabın şeklini alırken, diğer taraftan serbest yüzeye de sahip olurlar. Serbest yüzey yerçekimi doğrultusuna dik konumda yani yatay bir düzlem halinde oluşur. Gaz molekülleri çok hafif olup bulundukları yerlerde yüksek hızlarla çarpışarak hareket ederler. Böylece kapalı bir kabın her noktasına yayılırlar. Serbest bir yüzeye sahip olmazlar.

 

Devamını oku...
 


Sayfa 6 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.