pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar
Makaleler

1.22. Örnek Kavitasyon Hesapları 2

e-Posta

NPSH(A) Hesap Aracı ile bir tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

 

Şekil 1’de görülen ve emme deposunun pompa ekseninin aşağısında olduğu bir pompa istasyonunda kavitasyon hesapları Bernoulli Denklemi yardımıyla şu şekilde yapılır:

Devamını oku...
 

1.24. Maksimum Emme Derinliğinin Belirlenmesi

e-Posta

NPSH(A) Hesaplama Aracı ile bir tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

 

Bir pompanın kavitasyon açısından en fazla hangi derinlikten emme yapabileceğini belirlemek için yine ENPYM ve ENPYG kavramlarından yararlanırız. 0,5 m güvenlik marjı koyarsak:

 

ENPYM > ENPYG + 0,5 m                    (1.1)

olmalıdır.

Devamını oku...
 

1.31. Paralel Bağlı Dağıtım Hatları 2

e-Posta

Örnek: Şekil 1’de görülen bir dağıtım hattında B borusundan 20 lt/sn ve C borusundan ise yine 20 lt/sn debide su aktarılmak isteniyor. B borusu Ticari Çelik malzemeden ve 156 m, C borusu ise yine Ticari Çelik malzemeden ve 225 m uzunluğunda olduğuna göre B ve C borularının iç çapları ne olmalıdır. (Yerel kayıpları ihmal ediniz. B ve Cborularının sonlarında kot farkı yoktur.)

Devamını oku...
 

1.16. Viskozite

e-Posta

Viskozite bir akışkanın kaymaya karşı direncidir. Bu, bir katman diğer katmana göre hareket ederken katmanlar arasında oluşan sürtünme olarak düşünülebilir.

Şekil 1

 

Devamını oku...
 

1.9. Sistem Eğrisi

e-Posta

Sistem Eğrisi bir pompalama sisteminde toplam basma yüksekliğinin debiye göre değişimin veren eğridir. Pompa Seçiminde çok öneme sahiptir. Basma Yüksekliği Statik basma Yüksekliği, Basınç, Hız Yüksekliği ve Kayıplardan meydana gelir ve Bernoulli Denkleminin bir uygulamasıdır. Sistem eğrisi seçilen bir pompanın sistemde hangi noktada çalışacağını görmemizi sağlar.

Devamını oku...
 

1.6. Bernoulli Uygulamaları 2-Dalgıç Pompa Test Standı

e-Posta

Şekil 1’de dalgıç pompa performans testleri yapılabilecek bir test standının kesit resmi görülmektedir.

Devamını oku...
 

1.13. Pompa Devrini Değiştirme Uygulamalarında Eş Verim Eğrileri ve Anlamı

e-Posta

Bir pompa bir nominal debi ve basma yüksekliği için üretilir ve bu nokta En Verimli Nokta(EVN) olarak adlandırılır. Pompa bu noktada en yüksek verimle çalışır, titreşim ve yükler en alt seviyededir. Pompa eğrisi üzerinde bu noktadan sağa veya sola gidildikçe verim düşer, titreşimler ve yükler artar. Bu yüzden pompa seçiminde pompanın EVN’da çalışacak şekilde çalışması sağlanmalıdır.

Devamını oku...
 


Sayfa 4 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenel Akışlı Pompa

Pompa içerisindeki akışın tamamen eksenel olduğu, hızın radyal bileşeninin olmadığı pompalar. Akışkan mil eksenine paralel doğrultularda hareket eder. İngilizce kaynaklarda “propeller pump” olarak ta adlandırılır. Çünkü içerisinde çarktan ziyade bir fan vardır. Göreceli olarak yüksek debiler ve düşük basma yükseklikleri için kullanılır. Genellikle bir boru içerisindeki eksenel akışlı bir fandan meydana gelmiştir. Bazı türlerde çark üzerindeki kanat açıları değiştirilerek basınç/debi dengesi değiştirilebilir. Boyut olarak diğer pompalara göre çok küçüktürler. Kimya endüstrisinde büyük debilerde akışkanları hareketlendirmek için kullanılırlar. Genelde düşük basma yüksekliği olan ısıtma sistemi, nükleer tesislerde soğutma suyu sirkülasyonu gibi sirkülasyon uygulamalarında kullanılırlar.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.