pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar
Makaleler

1.37. Pompaların Paralel, Seri ve Çoklu Boru Hatlarına Karşı Çalıştırılmaları

e-Posta

Birçok eğitim çalışmasında veya pompa üzerine tartışmalarda birçok basitleştirme yapılır. Bu konuda en yaygın örnek pompaların paralel veya seri çalıştırılmalarıdır. Tartışmalar nadir olarak iki pompadan daha çok pompa çalışması veya çoklu boru sistemlerine karşı çalışan pompaların durumu ile ilgilidir. Ancak gerçek çalışma koşullarında bu şekilde izole edilmiş ve basitleştirilmiş sistemler bulmak zordur. Genellikle uygulamada çoklu pompa sistemleri çoklu boru sistemlerine karşı çalışır veya birbiriyle bağlantılı karışık sistemler ihtiyaca göre farklı zamanlarda çalışan pompa ve boru hatları ile birlikte kullanılır.

 

Devamını oku...
 

1.30. Paralel Bağlı Dağıtım Hatları

e-Posta

Şekil 1’de bir paralel dağıtım hattı şematik olarak görülmektedir. A Borusundan gelen akışkan iki parçaya ayrılarak bir kısmı B Borusundan kalan kısmı ise C Borusundan istenen yerlere aktarılırlar. Böylesi bir hatta Q1= Q2+Q3 eşitliği geçerlidir. Ancak Q2 ve Q3 debilerinin miktarı tamamen B ve C Boru hatları ile ilgilidir.

Devamını oku...
 

1.17. Viskozite 2

e-Posta

Şekil 1 Non-Newtonien akışkanların en sık rastlanan üç tipini göstermektedir. Grup A artan kayma hızıyla ile birlikte azalan bir viskozite gösterir. Bu grup pseudo-plastik (sahte plastik) malzemeler olarak bilinir. Bu türe örnek olarak gresler, melas, boya, sabun, nişasta, emülsiyonlar verilebilir. Bu malzemeler kayma hızının artmasıyla viskoziteleri düştüğünden (inceldiklerinden) pompajda ciddi bir soruna sebep olmazlar.

Devamını oku...
 

1.35. Özgül Hız

e-Posta
  1. Tanım

Özgül Hız benzerlik yasalarından çıkar ve bir pompanın basma yüksekliği, debi ve devir sayısı ile pompa çarkının tipi ile pompa eğrilerini tahmin etmemize yarar.

Devamını oku...
 

1.36. Su Dışındaki Akışkanlar İçin Borularda Sürtünme Kayıp Hesapları

e-Posta

Örnek 1: 2800 m uzunluğunda ve 280 mm iç çaplı ticari çelik bir borudan 35 lt/sn debi ile mutlak viskozitesi 0,1 Pa s ve yoğunluğu 900 kg/m3 olan bir yağ akmaktadır. Boruda oluşan sürtünme kaybı nedir?

Devamını oku...
 

1.11. Bernoulli Uygulamaları 3 – In-Line Pompa Test Standı

e-Posta

In-Line tipi pompalar emme ve basma flanşları aynı doğrultuda olan pompalardır ve düz bir boru üzerine bağlanabilirler. Şekil 1’de In-Lıne tipi bir pompa olan bir çift emişli pompa için test standı görülmektedir. Şimdi bu test standında pompayı test etmek için Bernoulli Denklemini yazalım:

Şekil 1

Devamını oku...
 

1.21. Örnek Kavitasyon Hesapları

e-Posta

NPSH(A) Hesaplama Aracı ile bir tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

 

1. Emme yapılan yerde akışkan seviyesinin pompa ekseninin üzerinde olduğu durumlar:

 

Şekil 1’de görülen bir Çift Emişli Pompa ile akışkan aktarılan bir sistem için kavitasyon hesabı 1-2 arasında Bernoulli Denklemi yazılarak şu şekilde yapılır:

Devamını oku...
 


Sayfa 3 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.