pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 3. Verimlilik 3.5. Pompa Verimliliğinin Getirileri Konusunda Örnek Çalışma

3.5. Pompa Verimliliğinin Getirileri Konusunda Örnek Çalışma

e-Posta

Verimlilik son yılların anahtar kavramlarından birisi haline gelmiştir. Artık üretmek yeterli gelmemekte, ne kadar ürünü ne kadar enerji harcayarak ürettiğiniz de önemli hale gelmektedir. Makine bazında düşünüldüğünde verim, birçok makine için ölçülmesi zor bir değer iken pompa-elektrik motoru sistemlerinde 3 temel değer (debi, basma yüksekliği ve elektriksel güç) ölçülerek kolayca hesaplanabilen bir değerdir. Bu sebeple de pompa seçiminde objektif bir kriter oluşturabilir.

Ayrıca pompaların dünyada tüketilen toplam enerjinin %20’sini tükettiği düşünülürse verim kriterinin ne kadar önemli hale geldiği daha kolay anlaşılabilir. Kötü projelendirilmiş ve kötü pompalarla çalıştırılan sistemlerin revizyonu ile elde edilecek tasarruf çok büyük rakamlara ulaşabilmektedir. İyi çalışan bir sistem için sadece pompa-elektrik motorunun verimli olması yetmemekte, ayrıca sistem ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi de gerekmektedir.

 

 

Bu yazıda Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde yaptığımız bir pompa revizyonu, revizyonun aşamaları ve sonuçları hakkında genel bir bilgi verilmiştir.

 

İşletmesini yaptığımız bir pompa istasyonunda bulunan 2 adet uçtan emişli pompada sık arızalanma (özellikle motor yanması), yüksek enerji tüketimi ve aşırı sesli ve titreşimli çalışma sonucu revizyon planlamasına başlanmıştır. Tesisatta debimetre olmadığından yedekli çalışan pompalardan birisi sökülüp Genel Müdürlüğümüze ait test standında test edilmiş ve Hm-Q, Elektriksel Güç ve Sistem Verimi eğrileri elde edilmiştir. (Şekil 1)

 

Daha sonra sisteme ait sistem eğrisi elde edilmiştir. Sistemdeki Hm değerini oluşturan değerler Statik Basma Yüksekliği ile boru hattı ve tesisat elemanlarında oluşan kayıplardır. İlk olarak pompa istasyonu ile deponun kot farkı ölçülerek Statik Basma Yüksekliği elde edilmiş, 10 lt/sn ile 37 lt/sn arasındaki debilere karşılık gelen kayıplar Statik Basma Yüksekliğine eklenerek Sistem Eğrisi oluşturulmuştur.

 

Mevcut pompalara ait Hm-Debi eğrisi ile Sistem Eğrisi üst üste bindirilerek pompanın çalışma noktası belirlenmiştir. (Şekil 2) Pompanın sistemdeki çalışma noktası buradan yaklaşık 40 mSS olarak belirlenmiştir. Şekil 1’den de görülebileceği gibi mevcut pompaların EVN’sı 46 mSS karşı basınca denk gelen noktadır. Mevcut pompaların sistem ihtiyaçlarına uygun olmadığı, EVN’dan uzakta çalıştığı belirlenmiştir. Pompanın EVN’da sistem verimi %.37 iken çalışma noktasında %34 olduğu, çalışma noktasında şebekeden çektiği elektrik gücünün ise 36,5 kW olduğu belirlenmiştir. Zaten düşük olan sistem verimi EVN uzağında çalışma sonucu iyice düşmektedir. Ayrıca EVN uzağında çalışmanın enerji maliyetlerini artırmanın yanı sıra arızalara da sebep olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Yeni bir pompa alınmasına karar vermeden önce çeşitli üreticilerin katalogları incelenmiş, ulaşılabilir verimler belirlenmiş, çalışma noktaları belirlenerek bu noktadaki güç tüketimleri belirlenmiştir. Bu pompalar mevcut pompalarla kıyaslanmış, elde edilebilecek enerji tasarrufu miktarı çalışma süreleri de dikkate alınarak belirlenmiştir. Üreticilerden ön bilgi olarak pompaların yaklaşık fiyatları alınmış, çalışma süreleri de göz önünde tutularak pompaların amorti süreleri belirlenmiştir. Pompaların çalışma süreleri değişmekle birlikte ortalama olarak 10 saat/gün olarak kabul edilmiş, bu süreler dikkate alınarak amorti süresinin 4 ay olacağı öngörülmüştür.

 

Bu aşamalardan sonra pompaların yenilenmesine karar verilmiş ve aşağıdaki garanti değerlerini sağlayacak şekilde bir pompa teknik şartnamesi hazırlanmıştır.

Basma Yüksekliği: 40 mSS

Debi: 30 lt/sn

Pompa Verimi: %77

Toleranslar: ISO 9906 Class 1

Motor Verimlilik Sınıfı: EEF 1

 

Teknik Şartname ile birlikte satınalma faaliyetine başlanmış, 3 firmadan teklif alınmış, Şartnameye uygun olan ve en düşük fiyatı teklif eden Grundfos markasında karar kılınmıştır. Grundfos firmasının Teknik Şartnameye karşılık gelen pompası NB 65/200’dür.

 

Pompalar teslim edildikten sonra pompalar Genel Müdürlüğümüze ait test standında test edilmiş ve Hm-Q, Sistem Verimi ve Elektrik Gücü eğrileri elde edilmiştir (Şekil 3). Pompaların Teknik Şartnameye uygun olduğu belirlenmiş ve kabulleri yapılmıştır. Oluşturulan pompa Hm-Q eğrisi ile Sistem eğrisi üst üste bindirilerek pompaların çalışma noktası belirlenmiş (Şekil 4), bu çalışma noktasında pompaları çekeceği güç 16,5 kW olarak okunmuştur. (Şekil 3).

 

Daha önce hazırlanan projelerine göre (Şekil 5) pompaların montajı yapılmış ve şu değerler gözlenmiştir;

 

Manometreden okunan pompa çıkış basınç: 40 mSS

Şebekeden çekilen elektrik gücü: 16,5 kW

 

Pompa İstasyonunun aylara göre çalışma saati ve tükettiği elektrik enerjisi devamlı gözlenmiş ve elde edilen sonuçlara ait veriler derlenmiştir. Bu veriler Tablo 1’de gösterilmiştir.

 

Yapılan tasarruf göz önüne alındığında pompaların 5 aylık süre içerisinde 6041,00 YTL avantaj sağladıkları ve umulan sürede ilkyatırım maliyetini enerji maliyetlerinde düşüş sağlayarak karşıladığı görülmüştür.

 

Mehmet Akif GÜL
Pompa Akademisi

 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.