pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 3. Verimlilik 3.3 Dalgıç Pompaların Seçiminde İleriyi Düşünmek

3.3 Dalgıç Pompaların Seçiminde İleriyi Düşünmek

e-Posta

Dalgıç pompalar bir kuyu içerisinde çalışırlar ve sistemin basma yüksekliği ile kuyudan aktarılabilecek su miktarı kuyunu özellikleri ile yakından ilgilidir. Dalgıç pompa seçiminde dinamik seviye kavramı çok önemlidir. Dinamik seviye pompa su aktarırken kuyudaki su seviyesinin düştüğü mesafedir. Kuyudan çekilen her debi için ayrı bir dinamik seviye vardır ve sabit değildir. Mesela aynı kuyudan 3 lt/sn su çekilirken oluşan dinamik seviye ile 5 lt/sn su çekilirken oluşan dinamik seviye aynı değildir. Kuyuların dinamik seviyesi kuyu testleri ile belirlenir.

 

 

Maalesef ülkemizde yaşanan kuraklık ile birlikte birçok bölgede kuyulardaki su seviyelerinde ciddi biçimde düşümler yaşanmaktadır.  Bu yazımızda dinamik seviye düşümlerinin pompa verimliliği üzerine etkilerini inceleyeceğiz.

 

Dalgıç pompa ile su aktarılan bir sistemde sistem eğrisinin statik basma yüksekliği kısmı şunlardan oluşur:

 

  1. Dinamik Seviye
  2. Kuyu ağzı ile suyun aktarılacağı depo, sulama alanı vb. kot farkı

 

Kuyunun dinamik seviyesi düştükçe sistemin statik basma yüksekliği artar. Bu artış Şekil 1’deki sistem eğrisinde gösterilmektedir.

 

Şekil 1

 

Şekil 1’de başlangıçtaki Sistem eğrisi ve dinamik seviyenin 30 m düşmesi halinde oluşan sistem eğrisi görülmektedir (Sistem Eğrisi 2). Görüldüğü gibi pompa dinamik seviye düşmeden önce 115 m3/h debi verirken pompa verimliliği ise %74,5 civarındadır. Dinamik seviye düştükten sonra ise pompa yaklaşık 55 m3/h debi vermekte, verimi ise %60’a düşmektedir.

 

Bu ise 37 kW bir motorda saatte 7 kWh enerji kaybı demektir. Bu ise saatte 2 TL kaybediyoruz anlamına gelir.

 

Burada pompa seçimi ilk durumda EVN’da çalışacak şekilde seçilmiştir. Eğer EVN’nın solunda bir pompa seçmek zorunda kalsaydık verim kaybı daha da fazla olacaktı.

 

Şimdi de ilk durumda EVN’nın sağında çalışan bir pompa seçelim. Bu durumdaki çalışma noktaları Şekil 2’de görülmektedir.

 

Şekil 2

 

İlk durumda pompa 105 m3/h debi verirken verimi %73 olmaktadır. Dinamik seviye düştükten sonra ise 92 m3/h debi vermekte ve pompa verimi ise %78’e yükselmektedir. Bu şekilde pompa seçildiğinde dinamik seviye düştükçe pompa EVN’ya doğru yaklaşır ve verimlilik artar. Ancak böyle bir seçim yapmadan önce kuyunun dinamik seviyesindeki düşüşler gözlenmeli ve ona göre seçim yapılmalıdır.

 

Fakat EVN üzerinde değil de sağında veya solunda bir pompa seçilmek zorunda kalınırsa mutlaka EVN’nın sağında bir pompa seçilmelidir.Hatta ilk çalışma durumundaki verimi biraz daha düşük olsa bile.

 

Mehmet Akif GÜL
Makine Mühendisi

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.