pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 3. Verimlilik 3.1. Verimlilik ve Doğru Pompa Seçimi

3.1. Verimlilik ve Doğru Pompa Seçimi

e-Posta

Tablo 1’de görülen değerlere sahip bir sisteme 190 m3/h debide akışkan aktarmak isteyelim ve bunun için bir pompa seçelim. Pompa seçiminde genelde yapılan hata basma yüksekliği ihtiyaçtan daha fazla pompa seçmektir. Ya yapılan hesaplara güvenilmez ya da ilerde prosesin değişeceği ve daha fazla basma yüksekliğine veya debiye ihtiyaç olacağı düşünülerek genelde daha fazla basma yüksekliğine sahip pompalar seçilir.

Biz de bunu yapalım ve 190 m3/h debide daha fazla basma yüksekliğine sahip bir pompa seçelim. Bu pompayı bundan sonra Pompa 1 olarak adlandıracağız. Bu şekilde seçilmiş gerçek bir pompaya ait değerler Tablo 2’de görülmektedir.

 

 

Tablo 1’e göre pompa 190 m3/h debi aktarırken 36,3 m basma yüksekliğine sahiptir ve bu noktada Sistem Verimi %75,7 Pompa Verimi ise %82,1’dir. Seçilen pompa yüksek verimliliğe sahip ancak yanlış seçilmiş bir pompadır. Bu durumda ne olacağını sistem eğrisini ve pompa eğrisini çakıştırarak görelim.

Şekil 1

Şekil 1’de görüldüğü gibi pompa eğrisi ve sistem eğrisi debinin 252 m3/h olduğu noktada kesişmektedir. Yani bu sisteme bu pompanın seçilmesi halinde pompa 252 m3/h akışkan aktaracak ve 28 mSS basma yüksekliğine sahip olacaktır. Ayrıca sistem verimi bu noktada Tablo 2’den okunabileceği gibi yaklaşık %70 olacaktır. Ancak pompanın EVN’da verimi %75,7 idi. Yani yanlış pompa seçimi yüzünden pompa EVN’dan uzak bir noktada çalışacaktır. Ayrıca bu noktada elektrik motorunun tükettiği elektrik gücü 29,1 kW’tır. Aktarılan birim m3 başına tüketilen enerji ise 0,115 kWh’tir.

Şimdi ise doğru yapılan bir pompa seçimi neticesinde ne olacağına ve aktarılan birim m3 başına harcanacak elektrik enerjisi miktarına bakalım. Tablo 3’te sistem eğrisi değerlerine uygun olarak 190 m3/h debide yaklaşık olarak 24 m basma yüksekliğine sahip doğru seçilmiş bir pompanın değerleri görülmektedir. Bu pompaya bundan sonra Pompa 2 diyeceğiz. Şimdi bu pompaya ait eğri ile sistem eğrisini çakıştıralım.

Şekil 2

Şekil 2’de Pompa 2 Eğrisi ile Sistem Eğrisinin çakıştırılması görülmektedir. Buna göre iki eğri debinin 191 m3/h ve basma yüksekliğinin ise 24,5 m olduğu yerde kesişmektedir. Bu noktada pompa hemen hemen EVN’da çalışmaktadır. Bu noktada elektrik motorunun şebekeden çektiği güç Tablo 2’den 16.6 kW olarak okunabilir. Şimdi bu noktadaki aktarılan birim m3 akışkan başına tüketilen elektrik enerjisine bakalım. Bu değer 0,0869 m3/h’tir. Şimdi bu iki durum arasındaki enerji maliyeti farklarına bakalım. Günlük debi ihtiyacımız 1910 m3 olsun. İhtiyacımız olan bu akışkan miktarını aktarmak için harcadığımız enerji miktarları ve bunun parasal karşılıkları Tablo 4’te görülmektedir.

Tablo 4’ten de görüleceği gibi sadece doğru pompa seçerek ayda 452,44 TL tasarruf sağlamamız mümkündür. Yanlış pompa seçtiğimiz durumda (Pompa 1) olan enerji maliyetlerimiz, doğru pompa seçtiğimizde (Pompa 2) yaklaşık %25 azalmaktadır.

Basma Yüksekliğinin fazla olduğu durumlarda bir başka problem de istediğimiz debiden fazlasını aktarmamızdır. Bu durumda pompa çalışma eğrisi dışına çıkılabilir ve elektrik gücü motorun çekebileceği maksimum elektrik gücünün üzerine çıkar. Bu durumda motor aşırı akım çeker. Motorun yanmaması için vana kısılarak akımın düşürülmesi yoluna gidilir. Pompa 1’i seçtiğimiz durumda basma hattında vana kısarak pompanın debisini 190 m3/h’e ayarlayalım ve ne olacağına bakalım. Pompa 1’e ait değerler Tablo 2’den okunabilir. Buna göre debinin 190 m3/h olduğu durumda basma yüksekliği 36,3 m ve bu esnada elektrik motorunun şebekeden çektiği güç ise 24,8 kW’tır. Bu durumda aktarılan birim m3 başına harcanan enerji 0,130 kWh’tir. Tablo 5’te Pompa 2 ile Pompa 1’in kısık vanada çalıştırılması sonucu elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Tablo 2’den görülebileceği gibi vana kısılması durumunda enerji maliyetleri fazlaca artmaktadır.

Pompaların verimli kullanımı için düzgün seçilmeleri şarttır. Pompaların Ömür Boyu Maliyetleri içerisinde enerji maliyetleri en fazla paya sahip olan maliyettir ve doğru pompa seçimi ile bu maliyet ciddi biçimde düşürülebilir.

Mehmet Akif GÜL
Makine Mühendisi

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.