pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar 1.29. Dalgıç Pompalarda Kavitasyon

1.29. Dalgıç Pompalarda Kavitasyon

e-Posta
  1. ENPYM değerinin hesaplanması:

Normalde dalgıç pompalarda kavitasyon riski diğer pompalara göre daha azdır. Ancak pompanın karşısında basınç olmaması halinde oluşacak aşırı debi durumunda emme basıncı çok düştüğünde kavitasyon tehlikesi meydana gelebilir. Ayrıca dalgıç pompalarda kavitasyon meydana gelse bile sadece ilk kademede etkisini gösterir, diğer kademelerde bir etkisi olmaz.

 

Şekil 1

 

Şekil 1’de kuyu içerisindeki bir dalgıç pompa görülmektedir. Pompanın kuyudan su alırken su seviyesinin düştüğü seviyeye “dinamik su seviyesi” denir. Bu seviye Şekil 1’de 1 noktası ilse gösterilmiştir. 2 noktası ise pompanın emme yaptığı noktadır. Bu iki nokta arasında Bernoulli Denklemini yazalım ve 2 noktasındaki basıncı bulalım.

 

U1 ve U2 hızlarını birbirlerine yakın oldukları için ihmal edelim. 1 ve 2 noktası arasındaki kayıplar ihmal edilecek kadar düşüktür. 1 noktasındaki basınç Patm ve ile denklem;

 

ve 2 noktası için ENPYM değerini yazarsak;

 

(1.1)

Güvenlik marjını 0,5 m alırsak;

 

(1.2)

 

 

 

(1.3.)

 

Şekil 2

 

Örnek 1: Dinamik seviyesi noktasında atmosfer basıncı 0,899 Bar olan bir kuyuda 210 m3/h debide ENPYG değeri Şekil2’de görüldüğü üzere 7,52 m olan bir pompa bulunmaktadır. Pompa dinamik seviyeden 3 m aşağıdadır. Kuyuda 998 kg/m3 yoğunluğunda ve buhar basıncı 0,02337 bar olan su vardır. Pompada kavitasyon riski olup olmadığını belirleyiniz.

 

1.3. bağıntısını tekrar yazalım;

 

 

 

ENPYM değeri ENPYG değerinden büyük olduğundan kuyuda kavitasyon riski yoktur.

 

 

Örnek 2: Örnek 1’i kuyudaki suyun 80 0C sıcaklığında olması durumu için gözden geçirelim:

 

80 0C sıcaklığındaki suyun fiziksel özellikleri Ek 1’ den alınabilir ve şu şekildedir:

Şimdi bu değerlere göre 1.3. bağıntısını kullanarak soruyu tekrar çözelim:

 

 

 

 

ENPYM değeri ENPYG değerinden küçük olduğundan bu kuyuda bu su sıcaklığında kavitasyon riski vardır.

 

Örnek 3: Örnek 1’i pompa karşı basıncının düştüğü ve buna bağlı olarak debinin 280 m3/h’e çıktığı durumda inceleyelim.

Şekil 2’den de görüleceği üzere pompanın 280 m3/h debide ENPYG değeri 11,6 m’dir. Örnek 1’de çözüldüğü üzere kuyunun ENPYM değeri 11,442 m’dir. ENPYM değeri ENPYG değerinden büyük olduğunda bu pompa için bu debide kavitasyon riski vardır.

 

  1. Dalgıç Pompa Daldırma Derinliğinin Hesaplanması

3.1. bağıntısında h yüksekliğini yalnız bırakalım:

 

(2.1)

h pozitif çıkarsa pompanın en az h mesafesi kadar dinamik su seviyesinden aşağı daldırılması gerekir. h yüksekliğinin negatif çıkması durumunda ise kavitasyon açısından dalgıç pompanın daldırma derinliğinin bir önemi olmadığı anlamı çıkar.

 

Örnek 4: İçerisinden 998 kg/m3 yoğunlukta ve 0,02337 Bar buhar basıncına sahip su bulunan bir kuyuda ENPYG değeri 9,8 m olan bir dalgıç pompa bulunmaktadır. Dinamik seviye yüksekliğinde atmosfer basıncı 0,845 Bar ise pompanın minimum daldırma derinliği ne olmalıdır?

1.1. denklemini yazalım:

 

 

 

 

 

Pompa dinamik seviyeden en az 1,908 m derine daldırılmalıdır.

 

Örnek 5: Örnek 4’ü pompanın ENPYG değerinin 6,45 m olduğu duruma göre yeniden gözden geçirelim:

 

 

 

Bu durumda pompa dalma derinliğinin kavitasyon açısından hiçbir önemi yoktur.

 

Mehmet Akif GÜL
Makine Mühendisi

 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenel Akışlı Pompa

Pompa içerisindeki akışın tamamen eksenel olduğu, hızın radyal bileşeninin olmadığı pompalar. Akışkan mil eksenine paralel doğrultularda hareket eder. İngilizce kaynaklarda “propeller pump” olarak ta adlandırılır. Çünkü içerisinde çarktan ziyade bir fan vardır. Göreceli olarak yüksek debiler ve düşük basma yükseklikleri için kullanılır. Genellikle bir boru içerisindeki eksenel akışlı bir fandan meydana gelmiştir. Bazı türlerde çark üzerindeki kanat açıları değiştirilerek basınç/debi dengesi değiştirilebilir. Boyut olarak diğer pompalara göre çok küçüktürler. Kimya endüstrisinde büyük debilerde akışkanları hareketlendirmek için kullanılırlar. Genelde düşük basma yüksekliği olan ısıtma sistemi, nükleer tesislerde soğutma suyu sirkülasyonu gibi sirkülasyon uygulamalarında kullanılırlar.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.