pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar 1.26. Pompaların Seri Bağlı Çalıştırılmaları

1.26. Pompaların Seri Bağlı Çalıştırılmaları

e-Posta

Şekil 1


Şekil 1’de birbirine seri bağlı bir pompa sistemi görülmektedir. C pompasından çıkan akışkan D pompasına girer. Şekildeki 1 ve 4 noktaları arasında enerji değişimini Bernoulli Denklemi yardımı ile inceleyelim:

 

1 ve 2 noktası arasında Bernoulli denklemini yazarsak:


(1.1)

2 ve 3 noktası arasında Bernoulli Denklemini yazarsak:


(1.2)


1.2. Denklemindeki ifadesi yerine 1.1. eşitliğinden dolayı ifadesini yazarsak;


(1.3)


Şimdi de 3 ve 4 noktaları arasında Bernoulli denklemini yazalım:

(1.4)


1.4. Denklemindeki ifadesi yerine 1.3 denklemindeki eşitlikten dolayı ifadesini yazarsak;


(1.5)


Şimdi de denklemi biraz düzenleyelim:


(1.6)


İfadesini elde ederiz. Denklemden anladığımız seri bağlı bir pompada pompaların sisteme verdiği enerji olan Hm değerlerinin toplandığıdır. ifadesi iki pompa arasında meydana gelen kayıplardır. 1 ile 4 noktası arasındaki enerji farkının bir kısmı C pompası tarafından diğer kısmı ise D pompası tarafından karşılanmaktadır.


Şekil 2


Seri halde çalışan tek ve iki pompanın Hm-Q eğrileri Şekil 2’de gösterilmiştir. Seri bağlı pompalar karşı basıncın debiden bağımsız ve değişken olduğu sistemlerde kullanılırlar. İki pompa da EVN’da aynı basma yüksekliğine sahipse iki değişik basma yüksekliği elde edilir. İki pompa EVN’da farklı basma yüksekliklerine sahipse üç farklı basma yüksekliği elde edilir. Şekil 2’de görülen EVN’da aynı basma yüksekliğine sahip iki pompadır. Şekil 3’te ise EVN’da basma yükseklikleri farklı 2 pompanın oluşturabildikleri 3 eğri görülmektedir.


Şekil 2’de görülen pompalar EVN’da kalarak tek tek veya beraber çalıştırılmaları durumunda 24 m ve 48 m olmak üzere iki faklı basınç yüküne karşılık aynı debiyi pompalayabilmektedirler.


Şekil 3


Şekil 3’te görülen iki pompa ise tek tek veya beraber çalıştırılmaları durumunda 23 m, 18 m ve 41 m karşı basınç yüküne karşı aynı debiyi EVN’da kalarak pompalayabilmektedirler.


Aynı mil üzerinde bağlı kademeli pompalar da seri bağlı pompalar gibi davranırlar ve her bir çarkın verdiği enerji toplanarak kademeli pompanın verdiği toplam enerji hesaplanır. Şekil 4’te 4 ve 8 kademeli 2 pompanın Hm-Q eğrisi görülmektedir.


Şekil 4

 

 


Mehmet Akif GÜL
Makine Mühendisi

 

 

 


 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.