pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar 1.7. Pompa ve Motor Gücü Hesabı

1.7. Pompa ve Motor Gücü Hesabı

e-Posta

Pompa ve Motor Gücü Hesap Aracı ile Pompa ve Motor Gücünü kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

 

 

Şekil 1’de görülen V hacminde A akışkan parçacığını B borusu içerisinde referans zemininden h kadar yükseğe kaldıralım. Makale 1.1’de gördüğümüz gibi A parçacığının kazandığı potansiyel enerji;

 

 

 

 

 

Akışkan parçacığının kütlesi yoğunluğu ile hacminin çarpımına eşittir. Yani;

 

1.2 bağıntısını 1.1. denkleminde yerine yazarsak;

 

 

A akışkan parçacığını t zamanda aktardığımızı düşünelim. Güç, birim zamanda harcanan enerji olduğundan 1.3. denklemini t zamanına bölersek güç denklemini elde etmiş oluruz.

 

 

Hacimsel Debi, birim zamanda bir kesitten geçen akışkanın hacmi olduğundan denklemdeki ifadesi yerine hacimsel debi yazabiliriz. Bu durumda denklemimiz şu hale gelir.

 

 

Pompalar sözkonusu olduğunda yükseklik yerine Bernoulli Denkleminde gördüğümüz Hm yüksekliği ifadesini kullanırız çünkü akışkana verdiğimiz sadece yükseklik değil hız yüksekliği ve basınçtır ta aynı zamanda. 1.5 denkleminde h yerine Hm büyüklüğünü yazarsak;

 


 

1.6 ifadesi Hm basma yüksekliğinde debisi aktaran bir pompanın akışkana verdiği hidrolik gücün ifadesidir.

 

Verim: Bir makinanın verdiği gücün aldığı güce oranıdır ve simgesi ile gösterilir. Her makinanın bir verimi vardır ve bu oran nispetinde aldığı gücün bir kısmını çıkış gücü olarak verir. Geri kalan güç ısı, gürültü vb. olarak çevreye yayılır ve faydasızdır.

 

Şekil 2’de gösterilen pompa da aldığı gücün bir kısmını akışkana verir ve bu 1.6 denkleminde ifade edilen hidrolik güçtür (). Bu gücü akışkana aktarırken milinden aldığı gücün bir kısmını verimi oranında kaybeder. Aşağıdaki oran pompanın verimini tanımlar.

 

 

Bu denklemden;


 

 

Denklemini elde ederiz ve bu denklem sayesinde pompa mil gücünü hesaplarız. Bu güce adı verilir.

mil gücü, motor-pompa millerinin bağlantısı kayıplı bir bağlantı değil ise (kaplin gibi) aynı zamanda elektrik motorunun milinden çıkan güçtür (Pompa mili ile motor mili kayış kasnak gibi kendi verimine sahip bir mekanizma ise olur). Bu güç ise olarak adlandırılır. Motor bu gücü ( verebilmek için elektrik şebekesinden bir güç çeker ve bu güce de bundan sonra diyeceğiz. Elektrik şebekesinden aldığı bu gücü, verimi oranında miline aktarır.

 

 

 

Pompa ve elektrik motorunun standart bir verimi yoktur. Pompa verimi pompanın türüne ve çalışma noktasına göre değişir. Aynı şey elektrik motoru verimi için de geçerlidir. Proje kitaplarında her iki verim için de yaklaşık değerler verilerek hesap yapılıyor olsa da bu yanlıştır. Bu durumda yapılacak en iyi şey pompanın debi ve basma yüksekliğini belirlemek ve üretici kataloglarından uygun pompayı seçerek ve güçlerini belirlemektir.

 

Örnek 1: Akışkanın sıcaklığında su olduğu, debinin lt/sn olarak denkleme yazıldığı durumda için sonucu kiloWatt olarak verecek genel bir ifade elde ediniz.

 

 

1.5 denkleminde gördüğümüz gibi güç biriminin Watt çıkması için hacimsel debi ifadesinde birim olarak kullanıyoruz. Bunun yerine kullandığımızda denklemi 1000’e bölmemiz gerekir. Aynı şekilde denklem sonucu Watt çıktığından denklem sonucunun kiloWatt çıkması için sonuç yine 1000’e bölünmelidir. ’de suyun yoğunluğunu da 1000 olarak yazarsak;

 

 

 

Denklem üzerinde gerekli matematiksel işlemleri yaparsak;

 

Örnek 2: 10 m basma yüksekliğinde 100 lt/sn debide su aktaran bir pompanın akışkana verdiği güç () kaç kW’tır.

 

1.10 denklemine bakarsak debiyi lt/sn ve basma yüksekliğini de m olarak verdiğimizde sonucun kW olarak çıktığını görüyoruz. Öyleyse bu değerleri 1.10 denkleminde yerine yazalım.

 

Örnek 3: 45 mSS basma yüksekliğinde 420 lt/sn debide su pompalayan bir pompanın verimi %85 ve pompayı tahrik eden elektrik motorunun verimi ise %93,6 olduğuna göre,elektrik motorunun şebekeden çektiği elektrik gücü kaç kW’tır. (Pompa-Motor bağlantısı kaplin ile sağlanmaktadır).

 

1.10 denklemine değerleri yazarsak;

 

Pompa mil gücünü bulmak içinse 1.8. denklemini kullanacağız:

 

Pompa-Motor bağlantısı kaplin ile olduğundan pompa mil gücü ile motor mil gücü eşittir. Yani:

 

Elektrik motorunun şebekeden çektiği gücü bulmak içinse 1.9 denklemini kullanacağız:

 

Sistem Verimi: Pompa ve elektrik motoru sistemlerinde pompanın akışkana verdiği hidrolik gücün elektrik şebekesinden çekilen güce oranına sistem verimi denir.


 

Sistem verimi şu şekilde de tarif edilebilir:

 

 

Pompa mili ile motor mili kaplin gibi kayıpsız bir aktarma elemanı ile bağlı ise verimi 1’dir ve denklem şu hale gelir:

 

Örnek 4: Örnek 3’de tanımlanan pompa-elektrik motoru sisteminin verimi yüzde kaçtır?

 

Sistem verimi %79,5’tur. Veya aynı sonuca şu şekilde de ulaşabiliriz:

 

Mehmet Akif GÜL

Makina Mühendisi

 

 

Yorumlar 

 
+1 #11 Nazım Altun 31-10-2017 23:37
Teşekürler
Alıntı
 
 
+2 #10 Numan Sercan UYAV 22-02-2017 14:59
Çok teşekkürler. Emeklerinizin karşılığını almak dileğiyle...
Alıntı
 
 
+3 #9 mehmet sarı 13-11-2016 10:20
Allah c.c razı olsun bu değerli bilgileri paylaştığı için.
Alıntı
 
 
+2 #8 halid 20-10-2015 19:50
çok faydalı bı denklem cıkarma olmus tesekkurler
Alıntı
 
 
+2 #7 yasin gül 26-06-2015 17:15
çok faydalı olmuş,Allah razı olsun
Alıntı
 
 
+1 #6 veysel avcu 01-03-2015 00:26
tesekkürler

oldukça açık ve sadeleştirilmiş bir çalışma .
projelendirme sırasında elektrik alt yapısı oluşturma açısında oldukça yararlı
Alıntı
 
 
+2 #5 Hidrolik 15-05-2014 06:01
Sonderece faydalı olmuş, teşekkür ederim..
Burada da iyi şeyler var
Alıntı
 
 
+2 #4 arif 15-04-2014 14:15
mükemmel ve sade anlatımınız için gercekten tesekkur ederım.
Alıntı
 
 
+4 #3 ilhan 03-01-2014 01:41
Bilginizi paylasmaniz ve emeğiniz için teşekkürler.allah razi olsun.
Alıntı
 
 
+8 #2 Musa 15-02-2012 10:30
Dökümanı hazırlayanlara teşekkürler.
Alıntı
 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.