pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar 1.2. Bernoulli Denklemine Kayıpları Eklemek

1.2. Bernoulli Denklemine Kayıpları Eklemek

e-Posta

Şekil 1

 

Şekil 1’de görülen tesisat ile A deposundan F pompası yardımıyla akışkan aktarmak isteyelim ve A deposunun su yüzeyi 1 numaralı noktamız, F pompasının emme flanşı ise 2 numaralı noktamız olsun. Akışkan 1 noktasından 2 noktasına gelene kadar B borusunda, C montaj-demontaj parçasında, D vanasında ve E redüksiyonunda kayıplara uğrar. Borudaki kayıplar sürtünme kayıpları, diğer tesisat elemanlarındaki kayıplar ise yerel kayıplar olarak adlandırılır. 1 ile 2 noktası arasında oluşan kayıplar malzemelerin yapısına, içerisinden geçen akışkanın hızına (dolayısıyla debisine) ve malzemelerin kalitesine bağlıdır. Şimdi 1 ve 2 noktası arasında Bernoulli Denklemini yazalım.

 

(1.1)

 

Bu denklemde görüleceği üzere kayıplarla ilgili bir ifade yoktur. Ancak akışkan 1 noktasından 2 noktasına gelene kadar sahip olduğu enerjinin bir kısmını kaybeder. 1 noktasında sahip olduğu enerji, 2 noktasında sahip olduğu enerjiden fazladır. Bu yüzden kayıpların 1 noktasında sahip olduğu enerjiden (1.1 denkleminin sol tarafı) çıkartılması gerekir. Bu şekilde denklem şu hale gelir;

 

 

Denklemdeki terimi 1 ile 2 noktası arasında oluşan kayıpları simgeler.

Yapılan araştırmalarla değişik tip borular için sürtünme kayıp katsayıları ve yerel kayıplar içinse tesisat elemanlarının sahip olduğu kayıp katsayıları belirlenmiştir. Ancak teknoloji her gün gelişmekte, buna bağlı olarak da gerek malzeme kalitesi gelişmekte veya yeni malzemeler uygulamaya geçirilmekte gerekse yeni tasarımlarla konstrüksiyonlar yenilenmektedir. Burada kullanıcının yapması gereken malzeme alırken kayıp hesapları ile ilgili gerekli bilgileri üreticilerden edinmek ve hesaplarını bu bilgiler üzerine inşa etmektir.

Kayıp hesapları, özellikle yüksekliği az ancak uzunluğu fazla olan tesisatlarda çok daha fazla önem arz ederler. Yüksekliği az olan tesisatlarda pompanın basma yüksekliği kayıplar hesaplanmadan sadece kot farkı dikkate alınarak bulunursa ve tesisatta kayıplar fazla ise bu durum pompa performansını kötü etkiler ve pompadan istenen debi ve verim alınamaz. Mesela uç bir örnek olarak sirkülasyon pompalarında pompanın basma yüksekliği tamamen kayıplardan oluşur ve pompa tamamen kayıp hesaplarına göre seçilir. Yüksekliği fazla olan ancak uzunluğu az olan tesisatlarda ise kayıplar göreceli olarak pompa basma yüksekliğinin az bir kısmını oluştururlar ve yanlış hesaplansa veya hiç hesaplanmasa bile pompanın bu durumu tolere etme imkanı daha fazladır. Ancak bu konuda yapılan bir yanlış ise hesaplanan kayıpların üzerine bir tolerans koymak ve pompayı bu şekilde, basma yüksekliği fazla olarak seçmektir. Bu da pompanın performansını kötü etkiler ve sonraki yazılarda tartışacağımız problemlerin oluşmasına yol açar.

Konu ile ilgili çeşitli kitaplarda çeşitli malzemelerin kayıp katsayıları belirtilmiştir. Bu kaynaklardan yararlanılabilir ancak unutulmaması gereken malzeme kalitesine bağlı olarak (mesela yüzey pürüzlülüğü) bu katsayıların değişebileceğidir.

Borularla ilgili olarak değişik çaplarda değişik debiler için oluşan sürtünme kayıpları 1 m’de oluşan kayıp cinsinden çeşitli kitaplarda ve üreticilerin kataloglarında bulunabilir. Bu tablolar deneysel veya kayıp formülleri ikullanılarak hazırlanmıştır ve hiçbir hesaba gerek kalmaksızın her çap ve o çaptan geçirilen debi için kayıpları hesaplamaya izin verir niteliktedir.

Kayıpların hesabı ile ilgili olarak daha geniş açıklamalara ve hesaplama yöntemlerine ileriki yazılarda yer verilecektir.

 

 

Mehmet Akif GÜL

Makine Mühendisi

 

 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.