pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar 1.43. Akışkan Yoğunluğunun Pompa Performansına Etkisi

1.43. Akışkan Yoğunluğunun Pompa Performansına Etkisi

e-Posta

Pompa basma yüksekliği m cinsinden belirtilir ve pompa eğrilerinde de bu şekilde yer alır. m cinsinden belirtilen bu yükseklik akışkanın yoğunluğundan bağımsızdır. Örneğin 1000 yoğunluğundaki su için basma yüksekliği 50 m olarak belirtilmişse bu yoğunluktan bağımsız olarak herhangi bir yoğunluktaki akışkan için de geçerlidir.

 

Ancak pompa çıkışında manometrede okunan basınç akışkan yoğunluğu değiştiğinde farklı olacaktır.

 

 

 

Şekil 1

 

Şekil 1’de görülen iki eş pompadan biri 1000 diğeri ise 1100 yoğunlukta akışkan pompalamakta olsun. Sistemde kayıp olmadığını ve her iki akışkanın da h=50 m yüksekliğine pompaladığını düşünürsek:

 

1. Pompada, pompa çıkışında manometrede okunan basınç:

 

 

Olacaktır.

 

2. Pompada, pompa çıkışında manometrede okunan basınç:

 

 

olacaktır. Ancak eşdeğer her iki pompa da farklı yoğunluğa sahip akışkanları aynı yüksekliğe aynı debide pompalayabilecektir.

 

Pompanın çektiği güç ise akışkanın yoğunluğuna göre değişir.

 

Şekil 1’deki eş pompalar ve farklı yoğunlukta akışkan için pompa mil gücünü hesaplayalım. Debinin 10 lt/sn olduğunu varsayalım. Pompa verimi %80 olsun: Mil gücünü bulmak için akışkana verilen hidrolik gücü bulup bunu pompa verimine bölüyoruz:

 

 


 

1. Pompa için:

 

 


 

2. Pompa için:

 

 


 

Aynı pompa için farklı yoğunluktaki akışkanları pompaladığında çektiği güçlerin oranını bulmak için hidrolik güçlerini oranlayalım:

 


 

Akışkan yoğunluğuna bağlı olarak pompa debisinin ve basma yüksekliğinin değişmediğini gördük. Bu sebeple aşağıdaki eşitlikler geçerlidir:

 

 

 

 

 

Bu ifadeleri denklemde sadeleştirirsek iki farklı akışkan pompalama durumunda pompanın çektiği güçlerin oranını aşağıdaki eşitlik sayesinde bulabiliriz. Bu eşitlik pompa eğrilerinde su için verilen değerleri yoğunluğu farklı başka bir akışkan için kullanmamız gerektiğinde işleri basitleştirir.

 

 

 

 

Örnek: 100 mSS basma yüksekliğinde 20 lt/sn 998 yoğunlukta su pompalayan pompanın mil gücü bu noktada 23 kW’tır. Bu pompa 1226 yoğunlukta viskozitesi su ile aynı bir yağ pompaladığında debi, basma yüksekliği ve mil gücü değerleri ne olur?

Pompanın Hm-Q eğrisinin akışkan yoğunluğu ile değişmediğini biliyoruz. Bu durumda pompa yağ pompaladığında da basma yüksekliği 100 mSS ve debi 20 lt/sn olacaktır. Pompa mil gücü ise:

 

 

 

 

olacaktır.

 

 

Pompa Hm-Q eğrisi akışkan yoğunluğundan etkilenmese de pompa mil gücü dolayısıyla elektrik motorunun çektiği güç akışkan yoğunluğundan etkilenmektedir. Bu sebeple de farklı akışkanlarla çalışılırken pompa için motor gücü belirlemede bu husus göz önüne alınmalıdır. Standart testlerde ve eğrilerde pompa güç eğrisinin ve pompa/elektrik motoru güçlerinin belirlenmesinde akışkan olarak su kullanıldığı unutulmamalıdır.

 

 

Not: Buradaki bilgiler akışkanın viskozitesi değişmediği ve su ile aynı olduğunda geçerlidir. Akışkanın viskozitesi değiştiğinde pompa performansı da değişir.

 

 

Mehmet Akif GÜL

Makine Mühendisi

 

 

 

 

Yorumlar 

 
+1 #3 Ayhan 04-03-2012 12:23
Tam tersine oldukça faydalı bir açıklama. Yüksek yoğunlukta yakıt basan pompalarda sıcaklığa bağlı olarak viskozite ve yoğunluk değişir. Dolayısıyla pompa aracılığıyla aynı net yük için aktarılması gereken güç ve dolayısuyla güçte değişir. Burada öğrenilmesi gerek husus, farklı yoğunlukta çalışma ihtimali bulunan sıvılara göre motor seçiminin doğru yapılmasıdır.
Alıntı
 
 
-7 #2 sadfasf 11-08-2011 12:59
böyle salak bi yazı okumadım. bu yazı bilimsellikten öte. her motorun belli bir akışkanlık seviyesine kadar sevk gücü vardır. sıvı yağ motoruyla çamur basamazsın. akışkan yoğunluğu ile basma yüksekliğinin hiç bir alakası yok. basma yüksekliği belli şartlar altında motorun sağlayabileceği güçle alakalı. yetersiz anlatım. saçmalık.
Alıntı
 
 
+6 #1 BİLAL KIZILYER 09-07-2011 08:40
paylaşmış olduğunuz bu derin bilgiler bizim gibi tecrübe sahibi ve bu işe yeni başlamış arkadaşlara hatırlatma ve bilgilendirme acısından son derece başarılı buluyorum ,başarılı paylaşımlarınız ın devamını dilerim,önce sağlık sonra devamlılık dileklerimle ,
başarılar;
Alıntı
 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.