pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 1. Temel Kavramlar 1.42. Akışkanlar Mekaniği Problemleri 3

1.42. Akışkanlar Mekaniği Problemleri 3

e-Posta

Problem 1.

mutlak basıncı altında sabit yüksekliğinde içerisinde su bulunan bir hazneye bağlı Şekil 1’de görülen hatlar üzerinde su akımı yapılıyor. Bu hatlardan geçen suyun debisi vanaları yardımıyla gerektiğinde ayarlanıyor. Bir ayar konumunda vanası üzerinden , vanası üzerinden debilerde su aktığı belirleniyor. Akım devresi aynı yatay düzlem üzerinde bulunuyor.

 

 

 

olarak veriliyor. iken her bir hattan geçen debileri, yüksekliğini ve vanası üzerindeki basıncın değerini hesaplayınız.

Çözüm:

 

Akımla ilgili enerji denklemlerini yazarken, yersel kayıpları ihmal ederek, sadece hatlardaki sürtünme kayıplarını göz önüne alalım. Şekilde görüldüğü gibi ve hatları aralarında paralel devre oluştururlar. (1), (2) ve (3) kesitlerinden geçen su debileri sırasıyla olsunlar. ve hatları üzerinde enerji denklemlerini yazalım:

 

 

 

 

 

Süreklilik denklemi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

olurlar.

 

Sağlama:

 

 

 

 

olarak sağlanmış olurlar.

 

Not: Matematik planda hızı için iki değer bulundu. Probleme uygulanırken ele alındı. Böylece akımın doğrultusunda olduğu kabul edilmiş oldu. hali akımın doğrultusunda olması halinde kabul edilebilir. Uygulamada vanalarını ayar ederek akım bu hale uygun olarak ta gerçekleştirilebilir.

 

Yukarıda belirlenen koşullarda iken haznedeki su yüksekliğini bulmak için kesitleri arasında enerji denklemini yazalım; B kanalı atmosfere açık tutulsun:

 

 

 

 

 

 

 

olmalıdır.

 

Problem 2.

İçerisinde hava basıncı altında sabit tutulan yüksekliğinde su bulunduran bir hazne, bir paralel devreyi beslemektedir. Üç kollu olan bu paralel devrenin her bir kolundan aynı debide su akımı yapılması amaçlanıyor. Bu amaçla vanaları üzerinden debiler ayarlanıyor. (Şekil 2)

olarak veriliyor. boru çaplarını ve pompayı çalıştıran motorun çektiği gücü hesaplayınız.

 

 

 

Çözüm:

hattı üzerinde enerji denklemini yazalım:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

beşinci derece bir bilinmeyenli bir denklem elde edilir. Bu denklemi “deneme-yanılma” metoduyla çözebiliriz.

 

alalım. Denklemi çözersek:

 

 

halinde kabul edilebilir.

 

 

bulunur.

 

hattı üzerinde enerji denklemini yazalım:

 

 

 

 

 

 

 

Bu denklemi de “deneme-yanılma” yoluyla çözebiliriz.

 

kabul edelim.

 

 

 

olur.

 

hattı üzerinde enerji denklemini yazalım:

 

 

 

 

 

 

 

“Deneme-yanılma” yöntemine uygun olarak olduğunu kabul edelim.

 

sağlanır.

 

 

(1)

(2)

(3)

D(cm)

6,046

6,16

5,622

U(cm/sn)

292,5857

281,816

338,62

 

Şekilden de anlaşıldığı gibi tüm devrede akım basıncı altında ve yüksekliğinde depoda bulunan su ile beslenmektedir. Depo koşullarının sabit tutulabilmesi için bir pompanın sabit debide su basması gerekir. Pompanın suyu serbest atmosfer koşullarında emip bastığını düşünerek kesitleri arasında enerji denklemini yazalım:

 

 

 

 

 

Problem 3.

Şekil 3’de görüldüğü gibi bir hidrofora basıncı altında bir pompa ile su basılıyor. Hidrofordan Q debisinde çekilen suyun lik kısmı dışarıya veriliyor; geriye kalanı aynı yatay düzlem içerisinde yer alan üç paralel hat üzerinden B kesitine gelmektedir. B kesitine ulaşan suyun lik kısmı dışarıya veriliyor; arta kalan debisindeki su E haznesine basılmış oluyor. Hidrofor ve hazne su yüzeyleri arası H yüksekliği sabit kalıyor.

Devrede dört dirsek olup kayıp katsayısı K=0,34’tür.

olarak veriliyor. Pompanın genel verimi ’dir. Paralel hatlardan geçen su debilerini ve hidroforu besleyen pompanın kullandığı gücü bulunuz.

 

Çözüm:

Depolar arasında, çeşitli kayıpları göz önüne alarak enerji denklemini yazalım:

 

 

 

 

halinde sadeleşir.

 

Paralel kollar arasında enerji denklemini yazalım:

 

 

Süreklilik Denklemi:

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada gibi üç bilinmeyen bulunur.

 

 

 

 

 

Burada gibi üç bilinmeyen hız bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pompanın hazneye bastığı debi olur. Pompaya bağlanacak motor gücünü bulmak üzere, pompa girişi ile hidrofor arasında enerji denklemini yazalım:

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Sayın Prof. Dr. Kirkor YALÇIN’ın Akışkanlar Mekaniği II kitabından alınmıştır. Yazarın izni ile yayınlanmaktadır.

 

 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.