pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa Ürün Tanıtımı Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi

Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi

e-Posta Yazdır PDF


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.

 


Yeni motor koruma ünitesi MP 204,  pompa kullanıcılarına güvenilir ve kullanımı çok kolay motor koruması sağlamak üzere Grundfos tarafından üretilmiştir. MP 204, kullanıcı dostu özelliğinden taviz vermeden pompalarınızı günün 24 saati korur.


MP 204 koruma ünitesi dalgıç motorlara koruma sağlamasının yanında, aşağıda listelenmiş olan parametreleri de izler ve tüm bu bilgilerin yanı sıra çalışma sırasında oluşan tüm anomalileri ve arızaları hafızasında saklayarak, kullanıcısına rapor eder. MP 204 koruma ünitesinin izlediği değerler aşağıda maddelendirilmiştir;

*Dalgıç motorun ilk çalıştırılma öncesi izolasyon direnci

*Motor sargı sıcaklığı(Sarılamaz Grundfos motorlarda Tempcon vasıtasıyla  sargı ısısını direkt ölçerek)

*Motor  sıvısı sıcaklığı(PT sensör ile birlikte)(Sarılabilir motorlarda)

*Yüksek akım / düşük akım

*Yüksek voltaj / düşük voltaj

*Faz sırası

*Faz hatası

*Güç faktörü

*Güç tüketimi

*Harmonik düzensizlik

*Çalışma ve ilk kalkış kapasitörü(tek fazlı çalışmada)

*Çalışma saatleri ve dur kalk sayısı

 

MP 204 koruma ünitesi pompaları güç tüketimini izleyerek korur. Azalan güç tüketimi, pompanın kuru çalışmaya başladığının güçlü bir göstergesidir. MP 204 kumanda ünitesi, kuru çalışma riskine karşı pompanızın güç tüketimini sürekli izler ve eğer tüketim olması gereken değerinin %60 altına düşerse, kuru çalışmadan dolayı korumak amacıyla pompanızı durdurur.

 

Pompa arızalarında sebep mekanik ya da elektriksel olsun, ilk arıza belirtisi  büyük oranda motorda ısınmayla gelişmektedir. Eğer bu aşamada pompa motorunu durdurabilir ve arıza sebebi araştırılıp, bulunur ve giderilebinirse, dalgıç motoru yanmaktan kurtarabilir ve büyük bir maliyetten de kurtulmuş olunur. Sarılamaz Grundfos Dalgıç motor kullanılırsa ürünün  ikinci bir özelliğinden de faydalanabilinir. Sarılamaz Grundfos dalgıç motorlarda motor sargı uçlarındaki sıcaklığı direkt olarak sargı uçlarından ölçen sıcaklık sensörü bulunmaktadır. MP204 ünitesi herhangi bir harici kablo kullanılmadan enerji kablosu üzerinden almış olduğu yüksek frekanslı sinyal vasıtasıyla motor sargı sıcaklık bilgisini alır, yorumlar ve motoru durdurması gerekiyorsa durdurur. Böylelikle orijinal Grundfos motorlu ve Grundfos MP204 koruma ünitesi ile kullanılan bir sistemde kuru çalışma veya başka bir sebeple motor ısınma bilgisi ilk aşamada alır, değerlendirilir ve dalgıç motor yanmadan durdurulur.

 

Sarılamaz Grundfos dalgıç motorlarını dışında sarılabilir herhangi bir marka dalgıç motor ile de kullanılabilen MP204 koruma ünitesi PT100 ve PT1000 sensörler ve data kablosu yardımıyla yine motor sıcaklık değerini motor sıvısının sıcaklık değerini izleyerek izler.

 

MP 204 koruma ünitesi motoru durdurmasına sebep olan ortam değiştiğinde motora yeniden yol verir, ancak yaşanan aksaklığı kullanıcısına raporlamak üzere hafızasına kayıt eder.

KOLAY KURULUM

 

Kurulum aşaması MP204 koruma ünitesini öne çıktığı anlardandır. Kullanıcı dostu bu ünitenin kolay menüsü ile her ayarının yapılması sadece 2 dakika almaktadır. İşlemin dört safhası vardır:

Menüye girdiğinizde + ve – tuşlarına aynı anda basılarak

*Nominal motor amper değeri

*Motor nominal Voltaj bilgisi

*Kesme sınıfı

*Kesme fazı seçilebilir.

 

Böylece sadece birkaç düğmeye basarak pompanızı ilk kalkışa hazırlayabilirsiniz. Kurulum sonrası MP204 koruma ünitesi gece gündüz, 24 saat pompanızı korur.

 

MP 204, Scada sistemlerine bağlanabilmek için Grundfos’un dizayn ettiği pompa bilgilerinin  alarmlarının, durum bilgilerinin ve çalışma noktaları bilgilerinin iletilebildiği GENIBUS iletişim sistemine sahiptir. Ayrıca MP 204 koruma ünitesi Grundfos CIU ve CIM kartları ile birlikte bilinen tüm protokoller ile haberleşebilmektedir.

Teknik Özellikler:

*Koruma sınıfı  :IP 20

*Ortam sıcaklığı  :-20°C -  +60°C

*Bağıl nem  :%99

*Voltaj aralığı:80-610 VAC

*Akım aralığı:3-999 A

*Frekans  :47-63 Hz

*IEC Kesme sınıfı :1-45

*Özel Grundfos Kesme sınıfı  :0,1-30sn

*Voltaj Toleransı  :Nominal voltajın %-25/+15

*Onaylar  :EN 60947, EN 60335, UL/CSA 508

*Sertifikalar  :CE, cUL, C-tick


Ölçüm aralığı

Hassasiyet

Fark

Harici akım trafosu olmadan

3-120A

%+/- 1

0,1A

Akım, harici akım trafosu ile

120-999A

%+/- 1

1A

Fazlar arası voltaj

80-610VAC

%+/- 1

1V

Frekans

47-63Hz

%+/- 1

0,5Hz

Güç

0-1MW

%+/- 2

1W

Güç Faktörü

0-0,99

%+/- 2

0,01

Enerji Sarfiyatı

0,4 x 9kWsaat

%+/- 5

1kWsaat

 

MP204 koruma ünitesi tüm yıldız-üçgen, direkt ya da yumuşak kalkışlı dalgıç pompalar dışında tüm ıslak kuru rotorlu pompa motorlarında da kullanılabilir.

 

Ali Umut ÇAKICI

Dalgıç Pompa Ürün Sorumlusu

Grundfos Pompa Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

 

 

 

Daha fazla bilgi için….

 

 

 


Son Güncelleme: Cumartesi, 24 Aralık 2011 00:36  

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.


Sıcak Haberler

Pompa Akademisi’ne Sözlük eklendi. Sözlük Bölümünde İngilizce teknik terimlerin Türkçe karşılıklarını,

Türkçe teknik terimlerin İngilizce karşılıklarını ve terimle ilgili Türkçe açıklamaları bulabilir ve arama yapabilirsiniz.