pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 6. Sızdırmazlık 6.3. Mekanik Salmastra Yayları ve Dönme Yönüne Bağımlılık

6.3. Mekanik Salmastra Yayları ve Dönme Yönüne Bağımlılık

e-Posta

Mekanik salmastralarda tekli ve çoklu yay sistemleri vardır. Tekli yaylarda güç iletimi yay tarafından döner elemana iletilir. Bunlar aynı zamanda dönme yönüne bağımlı mekanik salmastralardır. Konik yayın dar kısmı mile sıkı  geçer ve milden tahrik alarak döner ve bu dönmeyi ucundaki radyal yöndeki çıkıntı sayesinde döner elemana aktarır. Yayın sarım yönü mekanik salmastranın dolayısıyla milin dönüş yönünü de etkiler. Bu tür salmastralarda milin ters yönde döndürülmesi yayın açılmasına ve mekanik salmastra bölgesinde arızalanmalara yol açar. Şekil 1’de konik tek yaylı bir mekanik salmastranın resmi görülmektedir. Resimde görüleceği gibi yayın ucunda bulunan radyal çıkıntı döner elemandaki bir yargıya geçmiştir. Böylece yay milden aldığı dönme hareketini döner elemana aktarır.  Tekli konik spiral yayların et kalınlığı fazladır ve bu sebeple de dayanıklıdırlar. Aynı zamanda montajları da kolaydır.

Şekil 1

 

Şekil 2

Şekil 2’de saat dönme yönünün tersine dönüşlü bir yay gösterilmiştir. Bu tür yaylara sola sarımlı yay denir. Saat dönüş yönünün tersine dönen millere uygulanır.

Şekil 3

Şekil 3’te ise saat dönüş yönüne dönüşlü bir yay gösterilmiştir. Bu yaylara ise sağa sarımlı yay denir. Saat dönüş yönünde dönen millere uygulanır.

Tek parça konik helisel yaylar ortamdaki çok az kirlilikten etkilenmezler. Pompa mili sadece tek yönde dönüyor ise yöne bağlı yaylar bir probleme yol açmaz. Ancak 80 mm mil veya mil burcu çapının üzerinde üretimleri genellikle yoktur.

Dönme yönünden bağımsız mekanik salmastralarda ise tahrik burcu mile tespit vidaları (setsukur) ile sabitlenmiştir ve mille beraber döner. Tahrik tespit vidası yerine bir kama aracılığı ile de yapılabilir. Bu tür tipler çok yaylı tiplerdir ve tahrik burcu üzerinde çok sayıda yay yuvası bulunur. Yaylar bu yuvalara yerleştirilirler.

 

Şekil 4

Şekil 4’te ve Şekil 5’te dönme yönünden bağımsız çok yaylı bir mekanik salmastranın resmi ve kesit resmi görülmektedir.

Şekil 5

 

Mehmet Akif GÜL

Makine Mühendisi

 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenel Akışlı Pompa

Pompa içerisindeki akışın tamamen eksenel olduğu, hızın radyal bileşeninin olmadığı pompalar. Akışkan mil eksenine paralel doğrultularda hareket eder. İngilizce kaynaklarda “propeller pump” olarak ta adlandırılır. Çünkü içerisinde çarktan ziyade bir fan vardır. Göreceli olarak yüksek debiler ve düşük basma yükseklikleri için kullanılır. Genellikle bir boru içerisindeki eksenel akışlı bir fandan meydana gelmiştir. Bazı türlerde çark üzerindeki kanat açıları değiştirilerek basınç/debi dengesi değiştirilebilir. Boyut olarak diğer pompalara göre çok küçüktürler. Kimya endüstrisinde büyük debilerde akışkanları hareketlendirmek için kullanılırlar. Genelde düşük basma yüksekliği olan ısıtma sistemi, nükleer tesislerde soğutma suyu sirkülasyonu gibi sirkülasyon uygulamalarında kullanılırlar.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.