pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 6. Sızdırmazlık 6.2. İçten ve Dıştan Montajlı Mekanik Salmastralar

6.2. İçten ve Dıştan Montajlı Mekanik Salmastralar

e-Posta

1. İçten Montaj

Bu en yaygın mekanik salmastra türüdür. Bu salmastralar yüksek salmastra ortam basınçlarına dayanmak için kolaylıkla dengelenebilirler. Göreceli olarak temiz, iyi yağlama özelliğine sahip non-korozif ve korozif sıvılar için kullanılabilirler.

Çok özel uygulamalar dışında mekanik salmastralar içten montaj edilirler. İçten montaj mekanik salmastranın, pompanın akışkanla dolu olan kısmında olması anlamına gelir. Bu tür montajda mekanik salmastranın tüm elemanları pompalanan sıvı ortamında çalışır.

Şekil 1

Şekil 1’de içten montaj bir mekanik salmastra ve detayı görülmektedir. Resimde de görüleceği gibi mekanik salmastra pompanın akışkanla dolu olan kısmında ve bu akışkanla temas halindedir.

Ancak paslandırıcı ve aşındırıcı etkisi bulunan sıvılarla çalışıldığı durumlarda mekanik salmastranın bu akışkanla temas halinde olması istenmez. Bu durumlarda dıştan montaj mekanik salmastralar kullanılır. Bu dizaynda mekanik salmastranın akışkanla teması minimuma indirilmiştir. Bu uygulamalarda genellikle korozyona dayanıklı seramik (Alüminyum oksit) yüzeyler ve PTFE (Politetra fluoretilen) körükler kullanılır. Ayrıca vakum ortamında dıştan montaj salmastralar yayı açmaya çalışmayacağından daha avantajlıdır. Eğer yağlama özelliği iyi ve çok fazla korozif bir akışkan ile çalışılıyorsa dışarıda bir salmastra içeride salmastrayı çalıştırmak için gerekli pahalı metal bir ekipmana iyi bir alternatif olur. Dezavantajı pompanın dışında olması sebebiyle salmastra yüzeylerini açmaya çalışan kuvvetlere açık olması ve bu sebeple düşük basınç limitlerinde çalışabilmesidir.

Şekil 2

Şekil 2’de dıştan montaj bir mekanik salmastra görülmektedir. Şekilden de görüleceği gibi mekanik salmastranın pompalanan akışkanla temas eden tek parçası sabit parçasıdır. Mekanik salmastranın diğer bileşenleri küçük sızıntılar olduğu durumlar hariç pompalanan akışkanla hiçbir şekilde temas etmez ve aşındırıcı akışkanlarla çalışıldığında bu mekanik salmastranın ömrünü uzatır.

Mehmet Akif GÜL

Makina Mühendisi

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenel Akışlı Pompa

Pompa içerisindeki akışın tamamen eksenel olduğu, hızın radyal bileşeninin olmadığı pompalar. Akışkan mil eksenine paralel doğrultularda hareket eder. İngilizce kaynaklarda “propeller pump” olarak ta adlandırılır. Çünkü içerisinde çarktan ziyade bir fan vardır. Göreceli olarak yüksek debiler ve düşük basma yükseklikleri için kullanılır. Genellikle bir boru içerisindeki eksenel akışlı bir fandan meydana gelmiştir. Bazı türlerde çark üzerindeki kanat açıları değiştirilerek basınç/debi dengesi değiştirilebilir. Boyut olarak diğer pompalara göre çok küçüktürler. Kimya endüstrisinde büyük debilerde akışkanları hareketlendirmek için kullanılırlar. Genelde düşük basma yüksekliği olan ısıtma sistemi, nükleer tesislerde soğutma suyu sirkülasyonu gibi sirkülasyon uygulamalarında kullanılırlar.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.