pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa 6. Sızdırmazlık 6.1. Mekanik Salmastralara Giriş

6.1. Mekanik Salmastralara Giriş

e-Posta

1. Mekanik Salmastralar ve Avantajları

Mekanik salmastra pompanın sabit ve hareketli kısımları arasında sızdırmazlık sağlayacak şekilde çalışan hareketli bir makine parçasıdır. Aynı zamanda yabancı parça ve akışkanların pompalama ortamına girmesini de engeller. Mekanik salmastralar, yumuşak salmastranın dezavantajlarının üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Mekanik salmastra ile çevre standartlarını karşılayacak bir düzeyde sızdırmazlık sağlanabilir ve bakım masrafları azaltılabilir. Sızdırmazlık elemanlarının sebep olduğu işletmelerdeki kayıplar incelendiğinde bu kayıpların, işletme duruşlarından kaynaklanan kay

ıplar, sistemdeki makine ve ekipmanın hasarlarından oluşan kayıplar ve işçilik kayıpları olduğu görülür. Sızdırmazlık elamanının ilk satınalma maliyeti bu maliyetler yanında çok azdır. Özellikle pompalanan akışkan değerli bir akışkan ise ilk satınalma maliyetinin, arıza durumunda oluşan kayıplar içerisindeki payı daha da azalmaktadır. Bu sebeple iyi bir sızdırmazlık elamanının işletmedeki ekipmanı hasara uğratmaması, fazla duruşa neden olmaması, işçiliğinin az olması ve az sızıntıya izin vermesi gerektiği ortaya çıkar. Mekanik salmastralar bu şartları en iyi şekilde sağlayabilen sızdırmazlık elemanları olarak gitgide artan bir yaygınlıkta kullanılmaktadır. Mekanik salmastralar az kaçak, uzun ömür, ekonomiklik, düşük güç tüketimi, az ısı üretimi ve güvenilirlikleri sebebiyle tercih edilirler.

Klasik salmastraya göre mekanik salmastranın avantajları şunlardır:

1. Pompalanan üründe sıfır veya sınırlı sızıntı. (emisyon düzenlemelerini karşılayacak düzeyde az)

2. Sürtünme kayıplarını azaltır ve bu da pompanın verimini artırır, güç sarfiyatını azaltır.

3. Mil veya mil burcu aşınmalarını azaltır.

4. Bakım masraflarını azaltır.

5. Yüksek basınçlarda ve korozif ortamlarda daha iyi sızdırmazlık sağlar.

6. Geniş bir aralıkta üretilirler ve neredeyse bütün pompa uygulamalarında kullanılabilirler.

7. Mili kavrar ve titreşimleri azaltır.

8. Sızdırmazlık bölgesindeki ısı üretimini azaltır.

2.  Mekanik salmastranın bileşenleri

Bütün mekanik salmastralar Şekil 1’de görülen temel parçalardan oluşacak şekilde dizayn edilmişlerdir.

1. Tahrik kovanı: Milden aldığı hareketi döner elemana iletir. İçerisinde yaylar (6) vardır. Bu yaylar döner elemana (2) bir kuvvet uygulayarak sabit elemana (3) doğru iter. Yay kuvveti döner eleman (2) ile sabit elemanın (3) birbirine yapışmasını ve sızdırmazlığı sağlar.

2. Döner Eleman: Birincil sızdırmazlık elemanıdır. Yüzeyi çok hassas işlenmiştir. Sızdırmazlığı sağlanacak akışkana göre değişik malzemelerden imal edilirler. Sabit eleman (2) ile malzemesi uyumlu olmalıdır. Yoksa aşınma çok çabuk gerçekleşir. Döner eleman (2) sabit eleman (3) ile birlikte bir taraftan ana sızdırmazlığı sağlarken diğer taraftan da Dinamik O-Ring ile (5) mil üzerinden sızdırmazlığı da sağlar. Sabit eleman ile mil arasında herhangi bir sızdırmazlık elemanı yoktur. Direkt olarak milin üzerinden akacak akışkanı döner eleman (2) ve dinamik O-ring (5) sağlarlar.

3. Sabit Eleman: Ana sızdırmazlık elemanıdır. Yüzeyleri çok hassas işlenmiştir. Pompanın gövdesi veya salmastra yatağı ile dış ortamın sızdırmazlığını Statik O-ring (4) ile birlikte sağlar.

4. Statik O-Ring: Pompa gövdesi ile dış ortam arasındaki sızdırmazlığı sağlayan ikincil sızdırmazlık elemanıdır.

5. Dinamik O-Ring: Mil üzerinden akışı engelleyen ikincil sızdırmazlık elemanıdır.

6. Yay: Döner elemanı (2) sabit elemana (3) doğru iterek iki yüzeyin birbirine yapışmasını sağlar.

Sabit eleman ve döner eleman 1. Sızdırmazlık elemanlarıdır.

3. Mekanik salmastra nasıl çalışır?

Birinci sızdırmazlık mile dik ve akışkan için çok zor bir sızıntı yolu oluşturan düz ve yüzeyi çok iyi işlenmiş birincil sızdırmazlık elemanları sayesinde sağlanır. Bu iki yüzeyin arasındaki akışkan filmi sızıntıyı minimize eder. Salmastrada döner eleman yüzeyi mille beraber hareket eder, sabit elaman yüzeyi ise pompa gövdesi üzerinde sabit durur. Yüzeylerden birisi karbon-grafit gibi bir materyalden yapılmıştır. Diğer yüzey ise silikon-karbit gibi göreceli olarak daha sert bir malzemeden yapılmıştır. Bu sayede bu yüzeylerde yapışmanın (adhesion) önüne geçilir.

Bir mekanik salmastra düzeneğinde 3 sızdırma yüzeyi vardır (Şekil 2). Birinci sızdırma yüzeyi birincil salmastraların yüzeyindedir. (A Noktası) B noktasındaki sızdırma yüzeyi bir O-Ring V-Ring yardımıyla bloke edilir. C noktasındaki sızdırma ise bir conta veya O-ring vasıtasıyla engellenir.

Tipik bir mekanik salmastrada sızdırmazlık yüzeyler arasındaki sıvı veya gaz sınır katmanı sayesinde sağlanır. Salmastra dizaynında arzu edilen sızdırmazlık, uzun ömür ve enerji tüketimi açısından yüzeylerin nasıl yağlandığı önem arzeder.

En iyi salmastrayı seçmek için çalışma koşulları ve pompalanan ürün hakkında mümkün olduğu kadar bilgi sahibi olmak önemlidir. Ortam ve ürün hakkında her şeyi bilmek en iyi salmastrayı seçebilmemizi sağlar.

 

 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.