pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa

5.3. Çift Emişli Pompa

e-Posta

Adını çift taraftan emiş yapan çarkından alır. Diğer bir özelliği ise ayrılabilir gövdeli olmasıdır. Gövde alt ve üst gövdelerin birleşiminden oluşur. Üst gövde ayrılarak alt gövde boru hattından sökülmeden döner elemanlara müdahale edilebilir. Ancak her ayrılabilir gövdeli (split case) pompa çift emişli değildir.

 

 

 

1. Alt Gövde

2. Aşınma Halkası

3. Çark

4. Salmastra Yatağı

5. Salmastra Burcu

6. Sulama Halkası

7. Glen

8. Rulman Yatağı

9. Rulman İç Kapağı

10. Rulman Kapağı

11. Rulman Kapağı (Motor Tarafı)

12. Mil

13. Rulman

14. Üst Gövde

15. Hava Alma Tapası

16. Salmastra Yağlama Borusu


1. Alt Gövde: Emme ve basma flanşları alt gövde üzerindedir ve aynı doğrultudadır. Akışkanı alt gövde alır, çarka emme gözünden giren akışkan basma tarafına geçer ve 900 yön değiştirir. Alt ve üst gövdelerde yoluna devam eder, bu arada salyangozda girdiği doğrultu ve yöne döner ve pompayı terk eder. Rulman yatakları ile salmastra yatağı alt gövdeye bağlanır. Sfero döküm malzemeden yapılır. EN-GSJ 400-15 sfero döküm yaygın gövde malzemesidir. Emme ve basma flanşları genellikle PN 10, PN 16, PN 25, PN 40 basınç sınıflarına göre sınıflandırılır. Emme tarafı basma tarafı ile aynı basınç sınıfına göre düzenlenmek zorunda değildir. Ancak genelde aynı basınç sınıfında olacak şekilde düzenlenir. Pompanın basınç sınıfı seçilirken pompanın giriş ve çıkış tarafının maruz kalacağı basınçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece pompa tarafından akışkana verilen Hm değeri düşünülürse yanlış olur. Pompanın emme tarafında da basınç var ise bu basınç pompa Hm değerine eklenerek pompanın çıkış basıncı belirlenmelidir. Ayrıca pompanın maruz kaldığı tüm yükler alt gövde tarafından taşınır.


2. Aşınma Halkası: Çark ve gövde, pompanın basınçlı tarafından düşük basınçlı tarafına akışkan geçmemesi için çok az bir boşlukla çalışır. Bu ise gövdede ve çarkta (genellikle çarkta) aşınmalara sebep olur. Bu aşınmanın göreceli olarak ucuz bir parçada meydana gelmesi için bu iki parça arasına aşınma halkası konulur. Çark ve gövdeye göre daha ucuz olup değiştirilmesi daha az maliyetlidir. Pompanın karakteristik değerlerinde düşme varsa kontrol edilmelidir. Genellikle bronz malzemeden yapılır.


3. Çark: Pompanın en önemli ve hayati parçasıdır. Genellikle bronz veya paslanmaz çelik malzemeden yapılır. Tasarımı pompa performansı açısından hayati önem taşır. Milden bir kama yardımıyla hareket alarak döner ve akışkanı santrifüj kuvvet etkisi ile hareketlendirir. Çift emişli pompaların en önemli yönü çarkın iki tarafından akışkanı almasıdır. Çark geometrik olarak birbirine simetrik iki çarkın birleşmesi gibidir. Bu sayede çarkta eksenel yükler dengededir ve büyük boyutlu eksenel yatakların kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Ancak çift emişli pompalarda mil basılan akışkan ile temasta olduğundan içinde yabancı maddeler taşıyan akışkanların basılması için uygun değildir. Göreceli olarak yüksek debilerde çalışırlar. Çift emişli pompaların yüksek emme kabiliyeti sebebiyle ENPYG değerleri göreceli olarak düşüktür. Çarkın özgül hızı hesaplanırken, çark geometrik olarak iki çarktan meydana geldiği için debinin yarısı hesaba katılır. Ayrıca pompa emiş flanşının çok yakınında yatay eksene paralel bir dirsek bulunması durumunda akışkan çarkın iki tarafına eşit miktarda girmeyecek ve pompa üzerindeki aksiyel yükler dengede olmayacaktır (Şekil 2). Bu sebeple emme flanşına girecek akışkanın yatay düzlemde eşit olarak dağılmasına dikkat edilmelidir.


Şekil 2


Şekil 3


4. Salmastra Yatağı: Salmastra ve yardımcı ekipmanının bulunduğu yataktır. Şekilde gösterilen yumuşak salmastraya göre düzenlenmiş bir yataktır. Salmastra yatağı bazı düzenlemelerle mekanik salmastra ile çalışmaya uygun hale gelebilir.


5. Salmastrayı pompa tarafında sınırlandıran parçadır.


6. Pompanın basma tarafından gelen yağlama akışkanının çap boyunca dağılımını sağlar.


7. Glen (Salmastra Baskısı): Salmastra aşındıkça glen sıkılarak salmastranın kaçırdığı akışkan miktarı azaltılır. Bu esnada kayıplar ve mil aşınmaları artar. Elastikiyetini kaybetmiş yumuşak salmastra değiştirilmeli ve glen fazla sıkılmamalıdır. Mekanik salmastraların kullanımı sürtünmeleri azaltarak pompanın genel verimini artırabilir. Mekanik salmastra kullanılan durumlarda mil çapı daha fazla önem taşır. Mekanik salmastra mildeki salgılara karşı daha hassastır.


8. Rulman Yatağı: Rulman ve yardımcı ekipmanına yataklık yapar. Şekilde görülen gres yağlamalı bir rulman yatağıdır.


9. Rulman İç Kapağı: Rulman ve yağ keçesini iç taraftan sınırlandırır.


10. Rulman Kapağı: Rulman ve sabitleme bileziğini dış taraftan yataklar. Ayrıca gresörlük de bu kapak üzerindedir. Motor tarafı ile karşı tarafın rulman dış kapağı birbirinden farklıdır. Motor tarafındaki kapakta mil çapı kadar boşluk vardır. Diğer kapak ise tamamen kapalıdır.


11. Rulman Kapağı (Motor Tarafı)


12. Mil: Tahrik motorundan aldığı gücü çarka aktarır. Rulmanlar tarafından radyal olarak yataklanır. Genellikle paslanmaz çelikten yapılır. Mil aşınmalarına karşı mil burcu kullanılır. Mil burcu bronz veya paslanmaz çelik malzemeden yapılır. Mil boyunca uzanır ve milin akışkanla temas etmesini önler. Mil burcu salmastra ve rulmanla temas ettiği bölgelerde aşınır ve mile göre daha ucuza değiştirilebilir.


13. Rulman: Mili yataklamak için kullanılır. Çift emişli pompalarda genellikle gres yağlamalı rulmanlar kullanılır.

 

 


Mehmet Akif GÜL
Makine Mühendisi

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 03 Ocak 2011 21:38  

Yorumlar 

 
+3 #3 Murat KOCAŞALLI 04-03-2011 15:02
Eksenel yük teorik olarak sıfırdır, hele çift bölmeli salyangoza sahipse, teorik olarak radyal yükte sıfırdır. (mil ve çark ağırlıkları ihmal edilirse)...Emme yeteneği, nispeten iyidir. Verim alanı diğer pompa tiplerine göre daha geniş alanı tarar, bakımı kolaydır, vs vs...
Alıntı
 
 
0 #2 Mehmet Akif GÜL 03-02-2011 13:39
Çift emişli pompalar;
Genel olarak soğutma suyu, yangın pompası,
Tarımda sulamada (büyük ölçeklerde)
Biracılıkta, fermentasyon tanklarında,
Metal İmalatında, yağ, gaz imalatında tanker yüklemesinde,
yağ, gaz rafinerilerinde , kağıt endüstrisinde, enerji üretiminde, büyük debilerdeki soğutma suyu temininde,
ve içme ve kullanma suyu temininde kullanılmaktadı r.
Alıntı
 
 
0 #1 crack 13-01-2011 10:13
Bu pompaların uygulama alanları nerelerdir?
Alıntı
 

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Sıcak Haberler

Pompa Akademisi’ne Sözlük eklendi. Sözlük Bölümünde İngilizce teknik terimlerin Türkçe karşılıklarını,

Türkçe teknik terimlerin İngilizce karşılıklarını ve terimle ilgili Türkçe açıklamaları bulabilir ve arama yapabilirsiniz.