pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa

6.2. İçten ve Dıştan Montajlı Mekanik Salmastralar

e-Posta

1. İçten Montaj

Bu en yaygın mekanik salmastra türüdür. Bu salmastralar yüksek salmastra ortam basınçlarına dayanmak için kolaylıkla dengelenebilirler. Göreceli olarak temiz, iyi yağlama özelliğine sahip non-korozif ve korozif sıvılar için kullanılabilirler.

Çok özel uygulamalar dışında mekanik salmastralar içten montaj edilirler. İçten montaj mekanik salmastranın, pompanın akışkanla dolu olan kısmında olması anlamına gelir. Bu tür montajda mekanik salmastranın tüm elemanları pompalanan sıvı ortamında çalışır.

Şekil 1

Şekil 1’de içten montaj bir mekanik salmastra ve detayı görülmektedir. Resimde de görüleceği gibi mekanik salmastra pompanın akışkanla dolu olan kısmında ve bu akışkanla temas halindedir.

Ancak paslandırıcı ve aşındırıcı etkisi bulunan sıvılarla çalışıldığı durumlarda mekanik salmastranın bu akışkanla temas halinde olması istenmez. Bu durumlarda dıştan montaj mekanik salmastralar kullanılır. Bu dizaynda mekanik salmastranın akışkanla teması minimuma indirilmiştir. Bu uygulamalarda genellikle korozyona dayanıklı seramik (Alüminyum oksit) yüzeyler ve PTFE (Politetra fluoretilen) körükler kullanılır. Ayrıca vakum ortamında dıştan montaj salmastralar yayı açmaya çalışmayacağından daha avantajlıdır. Eğer yağlama özelliği iyi ve çok fazla korozif bir akışkan ile çalışılıyorsa dışarıda bir salmastra içeride salmastrayı çalıştırmak için gerekli pahalı metal bir ekipmana iyi bir alternatif olur. Dezavantajı pompanın dışında olması sebebiyle salmastra yüzeylerini açmaya çalışan kuvvetlere açık olması ve bu sebeple düşük basınç limitlerinde çalışabilmesidir.

Şekil 2

Şekil 2’de dıştan montaj bir mekanik salmastra görülmektedir. Şekilden de görüleceği gibi mekanik salmastranın pompalanan akışkanla temas eden tek parçası sabit parçasıdır. Mekanik salmastranın diğer bileşenleri küçük sızıntılar olduğu durumlar hariç pompalanan akışkanla hiçbir şekilde temas etmez ve aşındırıcı akışkanlarla çalışıldığında bu mekanik salmastranın ömrünü uzatır.

Mehmet Akif GÜL

Makina Mühendisi

Son Güncelleme: Pazartesi, 03 Ocak 2011 21:38  

Yorum ekle

Makaleler için yorum ekleyebilirsiniz


Güvenlik kodu
Yenile

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Sıcak Haberler

Pompa Akademisi Yenilendi.

Pompa Akademisi'ne Okur Yorumları, Sözlük, Forum ve Yeni Makaleler eklendi.