pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa
Makaleler

1.16. Viskozite

e-Posta

Viskozite bir akışkanın kaymaya karşı direncidir. Bu, bir katman diğer katmana göre hareket ederken katmanlar arasında oluşan sürtünme olarak düşünülebilir.

Şekil 1

 

Devamını oku...
 

1.17. Viskozite 2

e-Posta

Şekil 1 Non-Newtonien akışkanların en sık rastlanan üç tipini göstermektedir. Grup A artan kayma hızıyla ile birlikte azalan bir viskozite gösterir. Bu grup pseudo-plastik (sahte plastik) malzemeler olarak bilinir. Bu türe örnek olarak gresler, melas, boya, sabun, nişasta, emülsiyonlar verilebilir. Bu malzemeler kayma hızının artmasıyla viskoziteleri düştüğünden (inceldiklerinden) pompajda ciddi bir soruna sebep olmazlar.

Devamını oku...
 

1.18. Viskozitenin Pompa Performansına Etkileri

e-Posta

Pompa ile aktarılan akışkanın viskozitesi yükseldikçe performansı da şu değişikliklere uğrar:

1. Pompa mil gücü artar

2. Pompa basma yüksekliği azalır

3. Pompanın aktardığı debide düşüş meydana gelir

4. Pompa verimi düşer

Devamını oku...
 

1.19. Toleranslar

e-Posta

1. Giriş

Bütün makinelerin imalatında olduğu gibi pompaların imalatında da toleranslar vardır ve bu da pompa performansını etkiler.

 

Devamını oku...
 

1.20. Kavitasyon

e-Posta

NPSH(A) Hesap Aracı ile Bir Tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

1. Kavitasyon Nedir?

Sıvılar her zaman aynı sıcaklıkta buharlaşmazlar. Mesela suyun kaynama sıcaklığı 100 0C derken yanına bir de deniz seviyesinde ifadesini ekleriz. Bunun sebebi deniz seviyesindeki basınçta (760 mmHg=101,39 kPa) suyun 100 0C sıcaklıkta kaynadığıdır. Basınç yükseldikçe sıvının kaynama sıcaklığı artar, basınç düştükçe düşer. Mesela deniz seviyesinde, yani 101,39 kPa basınçta su 100 0C sıcaklıkta kaynarken 5,94 kPa basınçta 36 0C sıcaklıkta kaynar. Basınç 2,062 kPa olur ise bu sıcaklık daha da düşer ve 18 0C olur.

Devamını oku...
 

1.21. Örnek Kavitasyon Hesapları

e-Posta

NPSH(A) Hesaplama Aracı ile bir tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

 

1. Emme yapılan yerde akışkan seviyesinin pompa ekseninin üzerinde olduğu durumlar:

 

Şekil 1’de görülen bir Çift Emişli Pompa ile akışkan aktarılan bir sistem için kavitasyon hesabı 1-2 arasında Bernoulli Denklemi yazılarak şu şekilde yapılır:

Devamını oku...
 

1.22. Örnek Kavitasyon Hesapları 2

e-Posta

NPSH(A) Hesap Aracı ile bir tesisin NPSH(A) değerini kolaylıkla hesaplayın.

 

Şekil 1’de görülen ve emme deposunun pompa ekseninin aşağısında olduğu bir pompa istasyonunda kavitasyon hesapları Bernoulli Denklemi yardımıyla şu şekilde yapılır:

Devamını oku...
 


Sayfa 6 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Eksenleme Ayarı

Pompa uygulamalarında, pompa mil merkezi ile tahrik motoru mil ekseninin ile aynı olması anlamına gelir. Hizasızlık eksenel açısal, veya radyal olabilir vebirçok probleme sebep olur. Çeşitli yöntemlerle giderilir. Bugün bu yöntemlerin en popüler olanı kolay ve hızlı uygulanması ve hassasiyeti sebebiyle lazerli kaplin ayarıdır. Resimde lazerli kaplin ayar cihazı ile pompa mili ile motor milinin ekseni hizalanmaktadır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.