pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa
Makaleler

3.8. Pompa Optimum Çalışma Koşullarında Çalışmadığında Ne Olur?

e-Posta

Bu yazıda optimum koşullarda çalışmayan bir pompanın verimlilik açısından durumunu inceleyeceğiz. Pompa optimum koşulların uzağında çalıştığında pompa büyüdükçe daha fazla enerji boşa harcanır. Bir pompa serisinde üretici, çok geniş bir debi aralığında pompa sunar. Büyük tipler 4000 GPM debiye kadar çıkar.

 

Devamını oku...
 

5.1. Pompa Çeşitleri

e-Posta

Aslında pompalar çok çeşitli olup, birçok karakteristik özelliklerine göre sınıflandırmak mümkündür. Bu sınıflandırmayı değişik şekillerde yapmak ta mümkündür. Biz de burada pompayı değişik özelliklerine göre sınıflandıracağız ancak bu sınıflandırma bütün pompa çeşitlerini veya bütün sınıfları kapsamayabilir ve okuyucu da kendi tecrübeleri ışığında başka isimler altında başka türlü sınıflandırmalar yapabilir.

Devamını oku...
 

1.39. Santrifüj Pompaların Karakteristik Özellikleri

e-Posta

Santrifüj Pompaların Tarihçesi ve Çalışma Prensibi

Portekiz’in San Domingos maden ocaklarında yapılan kazılar sırasında, milattan sonra V. Asıra ait ahşaptan yapılmış santrifüj çarklar bulunmuştur. Teorisi bilinmeyen, bilimsel irdelemesi yapılmamış olan bu çark hayal ürünü özelliğinde bir sanat eseridir.

 

Santrifüj pompa ile ilgili ilk bilimsel yaklaşım İtalya’da Leonardo Da Vinci (1452-1519) tarafından yapılmıştır. Bu maksatla silindirik bir kap içerisinde bulunan bir sıvının, kap ekseni etrafında dönerken, cidarla temas halinde çevreye doğru yükselip taşmasını, yani “cebri-vortex” hareketini esas almıştır.

 

Devamını oku...
 

4.8. Santrifüj Pompanın Emme Tesisatı Nasıl Olmalı?

e-Posta


Santrifüj pompaların ömrünün uzun veya kısa olmasında,pompanın performansının yüksek veya düşük olmasında, pompa emme yapısının tasarımı, emme borusunun boyutlandırılması, doğru ekipmanların seçimi ve doğru montajı oldukça önemlidir.


Pompanın emme tarafındaki borulama belirli kurallar çerçevesinde düzgün olarak yapılmazsa pompamızın ideal çalışma ömrünün az veya çok kısalabileceğini ve pompanın hidrolik veriminde düşüşler yaşayabileceğini söyleyebiliriz.

 

Emme hattı mümkün olduğu kadar kısa olmalı ve dirsek sayısı minimumda tutulmalıdır. Emme tarafındaki sürtünme kayıp miktarını ne kadar az tutarsak, pompa emişinde olabilecek problem ihtimalini o kadar azaltmış oluruz. Hem de NPSHm>NPSHi şartını sağlamakta zorluk çekmez ve pompamızda kavitasyon olasılığını ortadan kaldırabiliriz.

 

Devamını oku...
 

3.7. Pompa Tesisatlarında Enerji Verimliliği ve Sistem Seçimi; Pompa, Boru ve Tesisat Yaklaşımı

e-Posta
ÖZET

Santrifüj pompalar kullanımları tüm pompa tipleri kullanımı içinde % 80 gibi bir orana sahiptirler. Yapılan araştırmalara göre dünya enerji tüketiminin % 20’ si pompa ve fan gibi dönen ekipmanları tahrik eden motorlarda tüketilmektedir.(1) Pompa sistemlerinde kaybolan enerjiyi kazanmanın yolu doğru sistem dizaynları ile mümkündür. Yapılan birçok çalışmada salt pompa seçimine dayanarak tasarruf imkânları üzerinde durulmuştur. Bu doğru bir yaklaşım olmak ile birlikte, tek başına yeterli değildir. Pompayı o noktada çalıştırmak için sistem projelendirilirken hesapların doğru yapılması ve emniyet marjlarının konmaması veya çok düşük tutulması gerekmektedir. Pratikte seçilmiş olan pompaların sadece % 30’ u seçildiği noktada ve seçildiği verimlerde çalıştırılabilmektedir.(2) Bunun yanında dinamik kayıpların göreceli olarak büyük olduğu sistemlerde tesisat üzerinde kullanılan vana, pislik tutucu, dirsek, fittings vs. elemanlar kayıpları hızın karesi oranında kayıpları artırdığı için projelendirilirken sistem doğru tasarlanmalı ve uygulamada tasarlandığı gibi yapılmalıdır.

Devamını oku...
 

3.1. Verimlilik ve Doğru Pompa Seçimi

e-Posta

Tablo 1’de görülen değerlere sahip bir sisteme 190 m3/h debide akışkan aktarmak isteyelim ve bunun için bir pompa seçelim. Pompa seçiminde genelde yapılan hata basma yüksekliği ihtiyaçtan daha fazla pompa seçmektir. Ya yapılan hesaplara güvenilmez ya da ilerde prosesin değişeceği ve daha fazla basma yüksekliğine veya debiye ihtiyaç olacağı düşünülerek genelde daha fazla basma yüksekliğine sahip pompalar seçilir.

Devamını oku...
 

4.7. Emme Koşulları Debiyi Nasıl Kısıtlar

e-Posta

Santrifüj pompaların pozitif deplasmanlı pompalara göre iddia edilen avantajlarından birisi geniş bir debi aralığında çalışabilmeleridir. Santrifüj pompalar pompa eğrisi ile sistem eğrisinin kesiştiği noktada çalıştığından sistem eğrisi değiştirilerek pompanın çalışma noktası kolayca değiştirilebilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 1.1. Çıkış vanasının kısılması ile debi kontrolü

Devamını oku...
 


Sayfa 3 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.