pompaakademisi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
Anasayfa
Makaleler

4.11. Pompalara Yol Verme ve Çalıştırma

e-Posta

1. Yol verme öncesi işlemler (İşlem sırasına göre)

 

- Pompa şasi bağlantıları kontrol edilmelidir.

 

- Motorun elektrik bağlantısı yapıldıktan sonra, kaplin cıvataları gevşetilip motor pompadan ayrılarak motorun dönüş yönü kontrol edilmelidir. Motor dönüş yönü pompa gövdesi üzerinde işaretli pompa dönüş yönü ile aynı olmalıdır. Trifaze motorlarda dönüş yönü ters ise, üç faz (güç) kablosundan herhangi iki tanesinin motor bağlantı uçlarını aralarında yer değiştirmek gerekir. Monofaze motorlarda dönüş yönü sabittir.

 

Devamını oku...
 

2.2. Değişik Pompalama Koşullarına Uyum Sağlamak 2- Değişken Basınç

e-Posta

1. Devir Değişimi ile Kontrol

Bazı sistemlerde pompanın akışkan pompaladığı borunun basıncı sabit değildir veya debiye de bağlı değildir. Mesela şehir şebeke sistemlerinde, şebekenin doğrudan pompalardan beslendiği durumlarda debiye bağlı bir sistem eğrisi oluşturulmaz. Basınç su kullanımına göre değişir ve debi çok az olduğu halde şebeke yeterince besleniyorsa hatta basınç yükselebilir. Aksine pik saatler denilen kullanımın çok olduğu durumlarda debi fazla olmasına rağmen şebeke yeterince beslenemiyorsa hatta basınç düşer. Tabii ki bu sistemlerde de sürtünme kaybının basıncı artırıcı etkisi vardır ancak, kullanım ve buna bağlı olarak basınç değişimi daha fazla önemlidir. Basıncın debiye bağlı olmadığı bir başka durum ise booster pompalarında görülür. Mesela bir su şebekesine giden boruya sıvı klor aktaran bir pompanın çalışma basıncı daima değişkendir.

 

Devamını oku...
 

1.42. Akışkanlar Mekaniği Problemleri 3

e-Posta

Problem 1.

mutlak basıncı altında sabit yüksekliğinde içerisinde su bulunan bir hazneye bağlı Şekil 1’de görülen hatlar üzerinde su akımı yapılıyor. Bu hatlardan geçen suyun debisi vanaları yardımıyla gerektiğinde ayarlanıyor. Bir ayar konumunda vanası üzerinden , vanası üzerinden debilerde su aktığı belirleniyor. Akım devresi aynı yatay düzlem üzerinde bulunuyor.

 

 

Devamını oku...
 

6.2. İçten ve Dıştan Montajlı Mekanik Salmastralar

e-Posta

1. İçten Montaj

Bu en yaygın mekanik salmastra türüdür. Bu salmastralar yüksek salmastra ortam basınçlarına dayanmak için kolaylıkla dengelenebilirler. Göreceli olarak temiz, iyi yağlama özelliğine sahip non-korozif ve korozif sıvılar için kullanılabilirler.

Çok özel uygulamalar dışında mekanik salmastralar içten montaj edilirler. İçten montaj mekanik salmastranın, pompanın akışkanla dolu olan kısmında olması anlamına gelir. Bu tür montajda mekanik salmastranın tüm elemanları pompalanan sıvı ortamında çalışır.

Devamını oku...
 

5.3. Çift Emişli Pompa

e-Posta

Adını çift taraftan emiş yapan çarkından alır. Diğer bir özelliği ise ayrılabilir gövdeli olmasıdır. Gövde alt ve üst gövdelerin birleşiminden oluşur. Üst gövde ayrılarak alt gövde boru hattından sökülmeden döner elemanlara müdahale edilebilir. Ancak her ayrılabilir gövdeli (split case) pompa çift emişli değildir.

Devamını oku...
 

3.9. Elektrik Motorları İçin Yeni Verimlilik Sınıflandırmaları - 1

e-Posta

1. Elektrik Motor Veriminin Pompa Sistem Verimi İçerisindeki Yeri

Pek çok pompa elektrik motoru ile sürülür. Bu şekilde işletilen bir pompaj sisteminde ise elektrik motorunun verimi, pompa ve elektrik motorundan oluşan bir sistemin verimliliğine doğrudan etki eder. Böylesi bir sistemin elektrik şebekesinden çektiği güç şu şekilde ifade edilir:

 

 

Devamını oku...
 

1.41. Akışkanlar Mekaniği Problemleri 2

e-Posta

Problem 1.

 

İçlerinde su seviyeleri aynı kalan A ve B haznelerine bir pompa ile paralel devre üzerinden su basılacaktır (Şekil 1). Devrede oluşan sürtünme kayıplarını da göz önüne alarak her bir depoya basılan su debisini ve pompaya bağlanacak motorun efektif gücünü hesaplayınız.

 

Devamını oku...
 


Sayfa 2 / 7

 

©Pompa Akademisi

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalelerin tüm hakları Pompa Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Ürün Tanıtımı

ModülTANK Sıvı Depolama Çözümleri

 

http://www.pompaakademisi.com/modultank_dosyalar/image001.jpg

ModülTANK her türlü sıvı depolama ihtiyacı için hızlı, ucuz ve taşınabilir seçenekler sunar.

 

Devamını oku...
 
Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi


 

Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında çok yüksektir. Yine çalıştığı ortam gereği dalgıç pompaları ve motorlarını izlemek diğer kuru rotorlu pompalara göre hem daha zor hem de çok daha fazla önem arz etmektedir. Sorunsuz pompa kullanımı için pompayı izleyebilmek ve zamanında müdahale etmek problemlerin büyük bir kısmını çözmemizi ve bakım maliyetlerini minimize etmemizi sağlayacaktır.
Devamını oku...
 

Anketler

Santrifüj Pompa Satın Alırken Yerli Marka mı Yabancı Marka mı Tercih Ediyorsunuz?
 

Hocamız

Prof. Dr. Kirkor YALÇIN

Özgeçmişi

10.03.1939 tarihinde Kayseri ilinin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Develi’de okudu. 1958 yılında Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul teknik Üniversite’si Makine Mühendisliği Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

 

Devamını oku...

Facebook Share

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Duyurusu

Reklam

Her Gün Bir Bilgi

Aşınma Halkası

Pompalarda gövde ile çark arasına konan parça. Bu parça pompanın yüksek basınç ile alçak basınç bölgelerini birbirinden ayırır ve aşındığı zaman değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Bu parça kullanılmasaydı çark ve gövde sızdırmazlığı sağlamak için çark ve gövde birbirine çok yakın çalışmak zorunda kalırdı ve aşınmaları durumunda değiştirilmesi maliyetli olurdu.

 

Aşınma halkası aşındığında pompa iç kaçakları artar ve pompa performansı azalır.

Logo'nun Hikayesi

Pompa Akademisi Logosu, santrifüj pompaların salyangozunu andıran bir Fibonacci Spirali ve bu spirali birleştiren, çark kanatlarını andıran eğrilerden oluşmaktadır. Fibonacci Spirali, kenar uzunlukları Fibonacci Sayıları'na (1, 1, 2, 3, 5, 8...) eşit olan karelerin karşı köşelerinin birleştirilmesi ile oluşturulur.